Subiect "calcularea pensieii" Deschis de Burac dumitru la data: 10/28/2015 11:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcularea pensieii
Scris de: Burac dumitru la data: 10/28/2015 11:31am
Gen:M
Data nasterii:28.10.1953
Stagiul de cotizare:45 de ani
Alte date:Pensionar din 1 11 2015
Intrebare:Am lucrat ca sofer profesionist din anul 1987 pana in 2014 la procuratura judetului Iasi cand am esit la pensie.Mentionez ca la pensie nu sa luat in calcul orele suplimentare care sunt trecute si in cartea de munca.am lucrat pe laboratorul criminalistic care se deplasa la anumite evenemente de criminalitate (crime si tentative de crime)astept un raspuns ca stiu ce sa fac.Colegi de ai mei din tara au fost calculati corect casa de pensii Iasi nu.Multumesc
Re: calcularea pensieii
Scris de: la pensie la data: 10/29/2015 7:19am
Veniturile corespunzatoare orelor lucrate peste programul de 8 ore nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei conform anexei 15 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 decat daca pentru acestea ati primit un spor pentru lucru sistematic peste programul normal de lucru si prezentati adeverinta pentru acestea.
Deoarece in perioada anterioara datei de 01 aprilie 2001 angajatorii au platit CAS pentru intreg fondul de salarii si deci si pentru aceste sume se poate deschide o actiune in justitie (la tribunal) in vederea introducerii in calcul a acestor sume aducand ca argument si Decizia ICCJ 5/2010.
Pentru deschiderrea acestei actiuni adresati-va unui avocat.
Re: calcularea pensieii
Scris de: Busuioc Costică la data: 07/19/2017 5:34am
Burac dumitru :
Gen:M
Data nasterii:28.10.1953
Stagiul de cotizare:45 de ani
Alte date:Pensionar din 1 11 2015
Intrebare:Am lucrat ca sofer profesionist din anul 1987 pana in 2014 la procuratura judetului Iasi cand am esit la pensie.Mentionez ca la pensie nu sa luat in calcul orele suplimentare care sunt trecute si in cartea de munca.am lucrat pe laboratorul criminalistic care se deplasa la anumite evenemente de criminalitate (crime si tentative de crime)astept un raspuns ca stiu ce sa fac.Colegi de ai mei din tara au fost calculati corect casa de pensii Iasi nu.Multumesc
Re: calcularea pensieii
Scris de: la pensie la data: 07/20/2017 8:32am
Pentru Busuioc Costica
Daca aveti o intrebare de pus reveniti si dati datele necesare analizei si formulati întrebarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1