Subiect "Re: Pensia de invaliditate" Deschis de la pensie la data: 03/18/2009 4:53am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Re: Pensia de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 03/18/2009 4:53am
Pentru Daniela
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in anul 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul punctajului pensiei de invaliditate in cazul pensionarilor care au indeplinit stagiul complet de cotizare se face identic cu calculul pensiei la limita de varsta. Calcularea diferita se face numai pentru cei care au stagiul de cotizare mai mic decat stagiul complet de cotizare.
Dumneavoastra aveti urmatorul stagiu de cotizare:
-31 ani lucrati
-4 ani stagiu asimilat pentru facultate
-1 an si 6 luni spor de vechime pentru stagiul de gr I
-2 ani si 6 luni spor de vechime pentru stagiul de gr II
Total stagiu de cotizare 39 ani
Pe perioada facultatii la calculul punctajului anual se ia in calcul salariul minim pe economie. Daca stiam perioada facultatii va puteam preciza si punctajul pentru pensie.
La calculul punctajului pensiei intra in calcul toti ani care compun stagiul dv de cotizare (lucrati, facultate si sporurile de vechime pentru grupele de munca).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1