Subiect "iesirea la pensie" Deschis de Andrasi Stefan la data: 03/18/2009 8:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesirea la pensie
Scris de: Andrasi Stefan la data: 03/18/2009 8:04am
Gen:barbat
Data nasterii:15,08,1947
Stagiul de cotizare:31 ani si 4 luni
Alte date:3 ani la coperativă, 1an şi 2luni gradul doi mecanic agricol,
Intrebare:pot sa platesc 2 ani sa am 33 de ani si 4 luni ce trebuie pentru pensia anticipata?
ce suma trebuie sa platesc pentru doi ani de cotiZare ulterior?
Re: iesirea la pensie
Scris de: la pensie la data: 03/19/2009 8:20am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 octombrie 2011 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Nu stim daca ati calculat corect stagiul de cotizare deoarece:
Este socotit integral stagiul in cazul in care ati lucrat cu contract de munca, ati primit salariul si ati platit contributie pentru pensie
Perioada lucrata la coperativa agricola, daca a fost consemnata intr-un carnet specificandu-se numarul de norme lucrate, nu se ia in calcul integral ci trebuie sa mergeti la Casa de Pensii pentru a va calcula un numar de ani utili cu care se echivaleaza si care se ia in calcul stagiului de cotizare.
Completarea stagiului de cotizare se poate face prin incheierea cu Casa de Pensii a unui Contract de Asigurare Sociala in cadrul caruia cotizati lunar cu o contributie minima, dar trebuie avute in vedere urmatoarele:
-Contractul nu se poate incheia retroactiv ci perioada se socoteste incepand de la data incheierii contractului.
- Contributi lunara minima se stabileste anual. Pe anul 2009 este in jur de 133 lei
Ramane sa va calculati mai intai pentru ce perioada trebuie sa incheiati contractul si daca perioada pe care o castigati de pensie anticipata partiala, pana la data de 15 octombrie 2001, justifica banii dati in cadrul Contractului de Asigurare Sociala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1