Subiect "cind am dreptul la pensionare" Deschis de cristea floare la data: 05/25/2008 10:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cind am dreptul la pensionare
Scris de: cristea floare la data: 05/25/2008 10:44am
Gen:
Data nasterii:28.03.1953
Stagiul de cotizare:38 ani /
Alte date:penru gr.II primesc o reducere de 3ani ,8 luni
Intrebare:cind am drept la pensie .Multumesc
Re: cind am dreptul la pensionare
Scris de: la pensie la data: 05/26/2008 10:10am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a varstei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in martie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa a II a de munca au fost echivalata prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu conditii deosebite. Reducerea varstei standard de pensionare pentru stagiu in conditii deosebite este prevazuta in art 42 din legea 19/2000. Deoarece la acest articol nu exista reducere de 3 ani si 8 luni consideram ca cel care a facut acest calcul a facut o eroare si nu am continuat calculul varstei de iesire la pensie efectiva bazandu-ne pe aceasta eroare.
Calculul “Reducerii varstei de pensionare “ pentru grupa de munca il puteti face si dv cu programul de calcul accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru sau reveniti cu precizarea perioadei lucrate in gr a II a de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1