Subiect "Tichete de calatorie" Deschis de SOFIA la data: 03/19/2009 6:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 03/19/2009 6:58am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare: COMPLET
Alte date: REZIDENTA DIN 1965
Intrebare: 1. Exista limitari in atribuirea tichetelor de calatorie anuala pentru rezidenti? Sunt pensionara LA LIMITA DE VARSTA, CU STAGIU COMPLET, am lucrat numai in institutii de stat, unde mi s-au retinut cotele de asigurari sociale si somaj.
2. Care este adresa Casei Centrale de Pensii, daca asa ceva exista? Sau este vorba de Departamentul Asigurari Sociale in cadrul Min. Muncii si Protectiei Sociale?
Re: Tichete de calatorie
Scris de: la pensie la data: 03/20/2009 8:49am
1 Nu intelegem la ce tichete anuale de calatorie va referiti .
2 Institutia entrala in domeniul pensiilor se numeste Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale si ea are urmatoarea adresa:
Adresa: Bucuresti, str. Latina nr. 8, sector 2
Telefon: +4021-250.24.33
Fax: +4021-250.94.96
E-mail: portal@cnpas.org

Web-site: www.cnpas.org
Re: Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 03/20/2009 12:56pm
la pensie :
1 Nu intelegem la ce tichete anuale de calatorie va referiti .
2 Institutia entrala in domeniul pensiilor se numeste Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale si ea are urmatoarea adresa:
Adresa: Bucuresti, str. Latina nr. 8, sector 2
Telefon: +4021-250.24.33
Fax: +4021-250.94.96
E-mail: portal@cnpas.org

Web-site: www.cnpas.org



Multumesc pentru atentie si promptitudine. Ma refer la tichetele (taloanele) de reducere a costului calatoriilor pe calea ferata, auto, sau fluviala si care, DE REGULA, se distribuie tuturor pensionarilor impreuna cu talonul de pensie pe luna decembrie pentru anul urmator.
Re: Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 03/29/2009 8:31am
SOFIA :
la pensie :
1 Nu intelegem la ce tichete anuale de calatorie va referiti .
2 Institutia entrala in domeniul pensiilor se numeste Casa Nationala de Pensii si Alte Drepturi de Asigurari Sociale si ea are urmatoarea adresa:
Adresa: Bucuresti, str. Latina nr. 8, sector 2
Telefon: +4021-250.24.33
Fax: +4021-250.94.96
E-mail: portal@cnpas.org

Web-site: www.cnpas.org

Raspunsul dvs. se lasa asteptat! "Nu intelegem la ce tichete anuale de calatorie va referiti" este mostra de raspuns alaturi de subiect. Dovada? La intrebarea altei doamne, referitoare la compensarea "tichetelor de calatorie" ati raspuns fara ezitare, iar dupa precizarea mea a urmat o indelungata tacere.
Apropos, Casa de pensii a sectorului 6 a afisat rugamintea ca pensionarii care nu au utilizat in totalitate TICHETELE DE CALATORIE pe anul 2008 sa nu depuna creri de compensare, pana la publicarea legii in Monitorul Oficial.

Multumesc pentru atentie si promptitudine. Ma refer la tichetele (taloanele) de reducere a costului calatoriilor pe calea ferata, auto, sau fluviala si care, DE REGULA, se distribuie tuturor pensionarilor impreuna cu talonul de pensie pe luna decembrie pentru anul urmator.
Re: Tichete de calatorie
Scris de: la pensie la data: 03/30/2009 3:25pm
Ne cerem iertare dar noi raspundem la intrebarile clare puse pe forum deoarece pentru intrebarile neclare trebuie sa intuim noi toate sensurile posibile la care se refera intrebarea care vizeaza de fapt unul singur si sa ne documentam pentru fiecare aspect.
Tichetele de calatorie sunt distribuite tuturor pensionarilor si au fost distribuite si pentru anul 2009.
In anul 2008 a fost prevazut ca tichetele nefolosite pe anul 2008 sa fie predate pana la sfarsitul lunii martie 2009 pentru a se acorda o compesare in bani pentru acestea.
La sfarsitul anului 2008 dupa schimbarea guvernului si analiza bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009 s-a decis ca nu mai pot fi compensate tichetele nefolosite si a fost amanata actiunea de compensare.
Re: Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 04/02/2009 4:57pm
la pensie :
Ne cerem iertare dar noi raspundem la intrebarile clare puse pe forum deoarece pentru intrebarile neclare trebuie sa intuim noi toate sensurile posibile la care se refera intrebarea care vizeaza de fapt unul singur si sa ne documentam pentru fiecare aspect.
Tichetele de calatorie sunt distribuite tuturor pensionarilor si au fost distribuite si pentru anul 2009.
In anul 2008 a fost prevazut ca tichetele nefolosite pe anul 2008 sa fie predate pana la sfarsitul lunii martie 2009 pentru a se acorda o compesare in bani pentru acestea.
La sfarsitul anului 2008 dupa schimbarea guvernului si analiza bugetului asigurarilor sociale pe anul 2009 s-a decis ca nu mai pot fi compensate tichetele nefolosite si a fost amanata actiunea de compensare.[/q



Multumesc! Am retinut ca aceste tichete SE DISTRIBUIE TUTUROR PENSIONARILOR; faptul ca eu nu am primit pentu anul 2009 se datoreaza unei erori; pentru corectarea erorii m-am adresat Casei de pensii teritoriale.
Referitor la necompensarea tichetelor nefolosite Casa de pensii ar trebui sa afiseze un anunt clar,cu toate datele problemei (data sedintei, nr hotararii, motive, etc), fara a mai lasa sa se subinteleaga o rezolvare ulterioara.
Re: Tichete de calatorie
Scris de: la pensie la data: 04/05/2009 8:05am
Aveti dreptate si noi credem ca, in privinta compensarii tichetelor nefolosite, cel putin trebuia ca pe site-ul CNPAS sa fie postat un asemenea anunt pe o perioada mai lunga. Se vede ca nu procedeaza cum credem noi ci cum cred ei.
Re: Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 04/25/2009 4:45pm
Gen:
Data nasterii:1935
Stagiul de cotizare:complet
Alte date:
Intrebare:Adresa de e-mail a Casei Nationale de pensii (portal@cnpas.org) nu este corecta. MAILER-DAEMON se scuza ca nu poate "inmana" mesajul. Deci?..
Re: Tichete de calatorie
Scris de: la pensie la data: 04/27/2009 8:22am
Ne pare rau. Noi am gasit aceasta adresa pe unul din site-urile Caselor de Pensii.
In acest caz nu putem sa va ajutam decat dandu-va adresa site-ului CNPAS unde puteti incerca sa postati intrebarea insa trebuie sa va innarmati cu multa rabdare deoarece raspunsurile sunt date cu multa intarziere.
Adresa site-ului CNPAS este: http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe Forum
Re: Tichete de calatorie
Scris de: SOFIA la data: 04/28/2009 7:05am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc! Intre timp am "ajuns" la cnpas; sper sa nu astept degeaba. Va doresc suces!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1