Subiect "Diminuare pensie anticipata partial" Deschis de Catalina la data: 03/20/2009 7:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Diminuare pensie anticipata partial
Scris de: Catalina la data: 03/20/2009 7:51am
Gen:F
Data nasterii:15.12.1955
Stagiul de cotizare:32 ani
Alte date:facultate-4 ani, grupa 2 de munca - 12 ani
Intrebare:
Va rog sa imi spuneti cand indeplinesc conditiile pentru pensie anticipata partial si cum calculez procentul de diminuare a pensiei in cazul meu.
Multumesc,
Catalina
Re: Diminuare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 03/21/2009 7:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 15 decembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 12 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani care impreuna cu stagiul asimilat pentru cursuri universitare se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare de 39 ani.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite de 12 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 2 an si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 57 ani si 6 luni, adica in 15 iunie 2013 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Daca lucrati in continuare puteti cere pensie anticipata cu o anticipare de 5 ani fata de 15 decembrie 2015 adica din 15 decembrie 2010 daca indepliniti si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 40 ani. Pensia anticipate nu se diminuiaza.
Daca nu lucrati in continuare puteti cere pensie anticipate partiala la aceiasi data 15 decembrie 2010 indeplinind si conditia ca stagiul de cotizare sa fie mai mare de 30 ani la data pensionarii.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru reducerea de 2 an si 6 luni a varstei de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza diminuare.
Astfel daca cereti pensie anticipate incepand cu 15 decembrie 2010 calculul se face pentru 60 de luni de anticipare si stagiul cu peste 9 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare, diminuarea va fi de 3 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1