Subiect "Pot iesi la pensie in 2009?" Deschis de Imola la data: 03/20/2009 12:50pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot iesi la pensie in 2009?
Scris de: Imola la data: 03/20/2009 12:50pm
Gen:F
Data nasterii:26 Aprilie 1955
Stagiul de cotizare:413 luni = 34 ani si 5 luni
Alte date:25 ani si 3 luni in grupa a 2-a
Intrebare: Va rog sa -mi spuneti si mie daca pot iesi la pensie in anul 2009 si care din formele de pensie m-ar avantaja :cea anticipata sau cea partial anticipata ?
La pensia partial anticipata de ce se scad la mine 5 ani si 6 luni din 60 ani si nu din 58 ani si 6 luni cat este varsta de iesire la pensie la femei in anul 2009 ?

Daca sunt in situatia de a mi se desface contractul de munca in acest an prin disponibilizare cand mai am cateva luni pana la pensie exista o lege care sa ma apere ,ca sa pot ramane la servici lunile ramase? Exista o cale de atac in acest caz? Si daca sunt disponibilizata ce se intampla cu pensia ? mai pot iesi cu pensie anticipata sau partial anticipata din somaj? Ce urmari ar avea?

Daca in cartea de munca sunt inscrise cuvinetele"idem" la anumite rubrici acestea se iau in considerare la calculul pensiei sau nu? Se pot corecta aceste"idemuri" ,daca am lucrat mereu la aceasi unitate sau nu?

Stiu ca v-am pus multe intrebari, dar pana acum nimeni nu mi-a putut raspunde la aceste intrebari, in speranta ca imi veti raspunde va multumesc anticipat>
Re: Pot iesi la pensie in 2009?
Scris de: la pensie la data: 03/21/2009 9:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 26 aprilie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Varsta standard de pensionare asa cum rezulta de mai sus depinde de data de nastere si dv aveti varsta standard de 60 ani si in 2009 si in 2015.
Ceiace interpretati dv ca fiind varsta standard din 2009 este de fapt varsta standard a femeilor nascute in anii 1950 -1951 si care pot iesi la pensie la limita de varsta fara reduceri in anul 2009.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Pentru stagiul de 25 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare realizand in total un stagiu de cotizare de 40 ani si 6 luni.
Dupa aprilie 2001 stagiile de gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 24 si 26 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 6 luni, adica in 26 octombrie 2009 avand indeplinita si conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii.
Reducerea asa cum am explicat mai sus se face din varsta standard de pensionare a dv care este de 60 ani.
Nu exista prevederi legale care sa va apere de disponibilizare dar in schimb va da dreptul la salarii compensatorii si indemnizatie de somaj.
Puteti iesi la pensie si din perioada de somaj. In acest caz dosarul de pensie este intocmit de institutia care va plateste indemnizatia de somaj.
Faptul ca in carnetul de munca sunt rubrici completate cu “idem” nu este o gresala acesta inseamna “la fel” si este interpretat ca atare.
In cazul dv nu se pune problema de pensie anticipata deoarece aceasta se poate face cu reducerea varstei standard de pensionare cu numai 5 ani, deci reducere mai mica decat cea data de grupa de munca iar aceste doua reduceri nu se pot cumula.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1