Subiect "Pensie din invatamant" Deschis de Alma Ionescu la data: 03/21/2009 4:56pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie din invatamant
Scris de: Alma Ionescu la data: 03/21/2009 4:56pm
Gen:
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:29
Alte date:
Intrebare:Lucrez de 27 ani in invatamant(1982-2009), dar in perioada 1984-1991 cartea de munca era la o unitate industriala care acum este desfiintata de mult. Cum pot dovedi continuitatea in invatamant pe perioada cat cartea de munca se afla intr-o unitate industriala pentru a beneficia reducerea de 3 ani la varsta de pensionare?
Veniturile realizate pe aceasta perioada sunt trecute corect in cartea de munca. La arhivele statului gasesc confirmarea faptului ca am fost incadrata si retributia dar nu si faptul ca am avut sarcini de servici in invatamant.
O adeverinta de la scoala, perfect legala pentru ca numele meu apare in condica,in cataloage si in actele de examen ale elevilor este suficienta pentru a dovedi continuitate in invatamant?Aceasta este esenta intrebarii.
Multumesc pentru raspunsul anterior.
Re: Pensie din invatamant
Scris de: la pensie la data: 03/23/2009 5:44am
La primul mesaj nu am inteles clar situatia dv si nici al doilea mesaj nu aduce lamuriri complete.
Totusi credem ca este suficient ca dv sa obtineti o adeverinta de la institutia scolara in care ati activat. In aceasta trebuie sa se specifice perioada si functia didactica ocupata, care sa se incadreze in functiile specificate in legea 128/1997, lege care prevede si reducerea varstei standard de pensionare.
Dar trebuie sa retineti ca aceasta urmeaza sa fie acceptata de functionarul de la Casa de Pensii care nu stim daca are prevederi legislative cu referire stricta la cazul dv sau face o apreciere personala a cazului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1