Subiect "Pensie pentru anii de muncà în Romania si în Franta" Deschis de Le Gal Adriana la data: 03/22/2009 11:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie pentru anii de muncà în Romania si în Franta
Scris de: Le Gal Adriana la data: 03/22/2009 11:55am
Gen: feminin
Data nasterii:26/09/1955
Stagiul de cotizare:16 ani în Romania si 12 ani în Franta
Alte date:
Intrebare: Cum se procedeazà pentru a primi pensia ?
Re: Pensie pentru anii de muncà în Romania si în Franta
Scris de: la pensie la data: 03/24/2009 7:21am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere in Romania aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 26 septembrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Intre tarile UE sunt incheiate conventii conform carora asiguratii pot depune dosarul (dosarele) de pensionare in tara de resedita la Institutia de Asigurare Sociala de la locul de sedere permanenta.
Aceasta institutie initiaza o corespondenta cu institutia similara din Romania (CNPAS) si aceste institutii calculeaza fiecare, pensia din tara respectiva dupa care se transfera dreptul de pensie, suportat de fiecare institutie separat, la domiciliu din tara de resedinta.
Stagiile de cotizare se recunosc reciproc insa numai ca vechime in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Mai multe informatii gasiti pe site-ul CNPAS la adresa http://www.cnpas.org/portal/ facand click pe:
Pensionari cu domiciliul in strainatate
Acorduri bilaterale
Integrare Europeana
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1