Subiect "Punctaj suplimentar grupele I si II" Deschis de Istrate Iuliana la data: 03/22/2009 2:59pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctaj suplimentar grupele I si II
Scris de: Istrate Iuliana la data: 03/22/2009 2:59pm
Gen:f
Data nasterii:28.04.1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Bun gasit!

Am citit pe pagina Dv voastra ca acordarea sporului pentru vechime pentru cei care au lucrat in grupele I si II de munca, se acorda incepand cu octombrie 2008 celor care ies la pensie dupa aceasta data. Apoi faceti precizarea ca se acorda in mod esalonat.
Eu sunt pensionata in 2007 si inteleg ca ma voi bucura de acest drept in octombrie 2009.
Ce nu inteleg eu, este faptul daca mi se dau banii retroacriv de la data intrarii in vigoare a ordonantei, pentru ca nu pot sa cred ca o persoana care a iesit la pensie in urma mea poate beneficia de acest drept iar eu nu.
Va rog, ajutati - ma!
22.03.2009 Cu respect,
Iuliana Istrate
Re: Punctaj suplimentar grupele I si II
Scris de: la pensie la data: 03/23/2009 10:46am
Ati inteles aproape corect modul de aplicare al OU 100/2008 cu precizarea ca acest drept nu se acorda retroactiv ci efectiv primiti acest drept din octombrie 2009.
In ceiace priveste ajutorul nu putem sa va ajutam cu nimic sa intelegeti o reglementare stramba si credem ca nu va ajuta cu nimic sa va spunem ca asemenea intrebari ne punem si noi iar raspunsul din motive lesne de inteles nu putem sa-l postam pe site.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1