Subiect "Pensie anticipata" Deschis de Marilena la data: 05/03/2016 4:58am
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2
Pensie anticipata
Scris de: Marilena la data: 05/03/2016 4:58am
Gen:Feminin
Data nasterii:04.03.1966
Stagiul de cotizare:42+
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Daca am 32 de ani de munca, din care 17 ani lucrati in grupa I, si 1 an lucrat in conditii speciale de munca, pot iesi la pensie anticipata partial?
Sau pot iesi cu penalizare?
Sporul de munca pana in anul 1992 se pune la socoteala?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 05/04/2016 5:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 04 februarie 2029 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 34 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul de cotizare este neclar am luat in calcul 32 ani. Un stagiu de cotizare mai mare de 32 ani nu modifica raspunsul nostru.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Pentru stagiile de 17 ani in gr I si 1 an in conditii speciale aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 9 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 41 ani.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 11 luni adica in 04 februarie 2020.
Pensiile anticipata partiala (diminuata) si anticipata (nediminuata) nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine la varsta de 57 ani si 11 luni.
Daca prin sporuri de munca intelegeti sporuri pentru conditii de munca inainte de 1992 acestea se iau in calculul pensiei daca prezentti adeverinte de la angajator.
Pentru mai multe informatii privind baza de calcul a pensiei cititi informatiile date de noi pe site la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
Re: Pensie anticipata paartial
Scris de: Marilena la data: 07/21/2016 9:56am
Gen:Feminin
Data nasterii:04.03.1966
Stagiul de cotizare:42+
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
Daca am 32 de ani de munca, din care 17 ani lucrati in grupa I, si 1 an lucrat in conditii speciale de munca, pot iesi la pensie anticipata partial dupa legea 155/2016?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/22/2016 12:02pm
Asa cum v-am raspuns anterior pentru 18 ani in conditii speciale beneficiati de o reducerea a varstei de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 11 luni.
Pensiile anticipate si anticipate partiale nu sunt avantajoase pentruca le puteti obtine la varsta de 57 ani si 11 luni din cauza ca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca.
Re: Pensie anticipata
Scris de: marilena la data: 07/23/2016 2:21pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:intrebare pensie anticipata
Dupa noua lege 155 din 2016 nu se poate modifica nimic?
Daca stagiul de cotizare in conditii deosebite de munca s-a redus de la 20 de ani la 15 ani, nu se micsoreaza automat si varsta de iesire la pensie?
Miltumesc din nou!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/25/2016 7:58am
Legea 155/2016 aduce unele modificari privind pensionarea persoanelor care au realizat stagii de cotizare i urmatoarele domenii :
- unitati miniere lucru in subteran in proportie de minim 50 %
- activitate artistica
- zonele I si II de expunere la radiatii.
In datele anterioare nu ati precizat ca ati lucrat in aceste domenii pentruca legea 155/2016 sa va modifice conditiile de iesire la pensie.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Marilena la data: 07/27/2016 4:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Conform celor de mai sus, oesirea la pensie anticipata se paote face la varsta de 53 de ani si 11 luni.
Legea spune ca stagiul complet de cotizare la femei este de 28 de ani.
Din moment ce sunt peste 8 ani de cotizare peste stagiul complet de cotizare, nu se poate iesi la pensie anticipat partial?
Sau nu se poate gasi o cale de mijloc de iesire la pensie anticipata partial?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 07/28/2016 8:42am
Regretam ca nu am reusit sa va facem sa intelegeti cele precizate anterior.
In cazul dv nu exista o posibilitate sa va pensionati cu pensie anticipata inainte de varsta de 53 ani si 11 luni din motivele prezentate mai sus.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Marilena la data: 10/06/2016 6:43am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Varsta standard de pensionare ramane tot 53 de ani si 11 luni chiar si dupa legea 142 din 2016?
Tot nu se poate partial anticipat?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/10/2016 8:24am
Legea 142/2016 nu modifica varsta standard de pensionare si in cazul dv aceasta ramane tot de 62 ani si 11 luni si beneficiind de reducerea varstei de pensionare cu 9 ani va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 11 luni.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Neagoe Mihai la data: 10/12/2016 12:48pm
marilena :
Gen:
Data nasterii:04.04.1963
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:intrebare pensie anticipata
Dupa noua lege 155 din 2016 nu se poate modifica nimic?
Daca stagiul de cotizare in conditii deosebite de munca s-a redus de la 20 de ani la 15 ani, nu se micsoreaza automat si varsta de iesire la pensie?
Miltumesc din nou!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Neagoe Mihai la data: 10/12/2016 12:53pm
[quote=mihai
Data nasterii:04.04.1963
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:intrebare pensie anticipata
Dupa noua lege 155 din 2016 nu se poate modifica nimic?
Daca stagiul de cotizare in conditii deosebite de munca s-a redus de la 20 de ani la 15 ani, nu se micsoreaza automat si varsta de iesire la pensie?
Miltumesc din nou!
Re: Pensie anticipata
Scris de: Neagoe Mihai la data: 10/12/2016 12:58pm
[quote=mihai
Data nasterii:04.04.1963
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:intrebare pensie anticipata
Dupa noua lege 155 din 2016 nu se poate modifica nimic?
Daca stagiul de cotizare in conditii deosebite de munca s-a redus de la 20 de ani la 15 ani, nu se micsoreaza automat si varsta de iesire la pensie?
Miltumesc din nou!
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/13/2016 7:48am
Pentru Neagoe Mihai
Legea 155/2016 stabileste :
- stagiul complet de cotizare de 20 ani pentru persoanele care au lucrat minim 20 ani in sectorul minier in proportie de minim 50 % in subteran
- stagiul complet de cotizare de 15 ani pentru persoanele care au lucrat iin zona I de expunere la radiatii si respectiv 17 ani pentru persoanele care au lucrat in zona II de expunere la radiatii
Evident ca in aceste cazuri se reduce si varsta de pensionare.
Daca dv va incadrati in una din aceste situatii reveniti si precizati in ce zone ati lucrat si stagiile lucrate in aceste zone.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Marilena la data: 11/15/2016 6:41am
Gen: Feminin
Data nasterii:04.03.1966
Stagiul de cotizare:31 de ani + 9 ani toxic
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
S-a schimbat cumva varsta de pensionare? Conform calcul aplicatie pensionarea pentru limita de varsta ar fi de 60 de ani.
La 31 de ani vechime, din care 17 ani in grupa 1, la ce data se poate iesi la pensie anticipata?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 11/16/2016 8:47am
Am mai dicutat situatia dv si tot reveniti.
In raspunsurile anterioare v-am explcat ca „Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti ... varsta standard de pensionare de 62 ani si 11 luni”. Probabil dv ati folosit gresit aplicatia conform legii pensiilor 19/2000 care nu mai este valabila fiind abrogata din 01 ianuarie 2011 de actuala lege a pensiilor 263/2011.
In mesajul anterior ati precizat ca aveti 17 ani in gr I si 1 an in conditii speciale pentru care aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 9 ani si va puteti pensiona cu pensie la limita de varsta la varsta de 53 ani si 11 luni.
Daca aveti numai 17 ani in gr I aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie la limita de varsta la varsta de 54 ani si 5 luni.
Pensia anticipata sau anticipata partiala nu sunt avantajoase pentru dv deoarece le puteti obtine la varsta de 57 ani si 11 luni pentruca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagii in grupele de munca.
Re: Pensie anticipata
Scris de: Marilena la data: 01/18/2017 8:52am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
S-a mai modificat ceva legat de varsta pensionarii?
Sunt noutati?
Am primit un mail referitor la faptul ca sunt noutati in 2017.
Multumesc,
Marilena
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/19/2017 5:05am
Daca ati primit mailul de la noi verificati modificarile facute de noi pe site dupa intrarea in anul 2017.
Dintre aceste modificare cele mai importante sunt cele ale valorii punctului de pensie care a crescut la 917,50 lei si a modului de impozitare a pensiei.
Deasemeni va atentionam ca incepand cu 01 februarie 2017 vom mai face unele modificari dintre care cea mai importanta va fi cea a modului de impozitare a pensiei.
Re: Pensie anticipata
Scris de: marilena la data: 04/24/2017 7:08am
Gen:F
Data nasterii:1966
Stagiul de cotizare:32
Alte date:
Intrebare:PUNCTAJ PENSIE
Buna ziua,
Cum se calculeaza punctajul de pensionare?
Multumesc,
Re: Pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 04/25/2017 8:43am
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza astfel:
1- Se calculeaza un punctaj lunar impartind veniturile obtinute lunar (dovedite prin documente), pe toata perioada lucrata, la salariul mediu brut pe economie din acea luna, anuntat de Institutul National de Statistica.
Aceste salarii le gasiti pe site-ul nostru la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/salariul-mediu-pe-tara.php
2- Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare dintr-un an calendaristic la 12 indiferent de numarul de luni lucrate pe an.
se adauga punctajele suplimentare primite pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001, punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca si punctajul pentru stagiile asimilate si rezulta un punctaj total
3- Se calculeaza punctajul total realizat prin suma punctajelor anuale pe toata perioada lucrata la care se adauga punctajele suplimentare primite pentru contributia la pensie suplimentara inainte de aprilie 2001, punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca si punctajul pentru stagiile asimilate si rezulta un punctaj total
4- Se calculeaza punctajul mediu anual prin impartirea punctajului total realizat la stagiul complet de cotizare.
5- Se calculeaza punctajul mediu anual corectat inmultind punctajul mediu anual calculat la punctul 4 cu indicele de corectie acordat prin decizia de pensionare. Acest indice depinde de data la care ati depus dosarul de pensionare.
6 -Daca pensia este anticipata partiala se calculeaza un punctaj mediu corectat diminuat aplicand diminuarea pensiei la punctajul mediu calculat la punctul 5.
Re: Pensie anticipata
Scris de: marilena la data: 05/08/2017 2:32am
Gen:F
Data nasterii:04.03.1966
Stagiul de cotizare:32 + 8 TOXIC
Alte date:
Intrebare: Revin cu inca o intrebare: S-au schimbat conditiile de iesire la pensie pentru cei care au lucrat in grupa I sau II? Se mentine iesirea la pensie anticipata?
Multumesc din suflet pentru raspunsurile dvs., seriozitate si promptitudine!
Pagina curenta: 1 din 2 Mergi la pagina: 1 2