Subiect "Intrebari pensie" Deschis de Stela Florescu la data: 04/02/2009 4:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Intrebari pensie
Scris de: Stela Florescu la data: 04/02/2009 4:47am
Buna ziua!

Eu am facut un calcul aproximativ dar nu stiu urmatoarele lucruri:

1. Daca valoarea pensiei rezulata din calcul pensie urmeaza sa fie impozitata.
2. Daca din aceasta suma se retine si fd.de sanatate sau alte retineri.
3. Daca in perioda 1995-martie 2001, am avut si conventii civile prin care mi s-a retinut pensie suplimentara si s-au virat la stat sume pentru pensie angajat si angajator, sumele respective se iau in seama? Si daca da, unde pot introduce, in programul de calcul pensie, sumele la care s-au aplicat cotele de CAS. Am adeverinte cu tabele, pe luni, cu sumele respective.
Sunt cateva luni in care s-a virat doar contributie CAS-angajator; s-a omis calcul CAS la angajat.
Daca ati putea sa-mi raspundeti, m-as bucura.
VA MULTUMESC SI VA DORESC SUCCESE!
Stela FLORESCU
Re: Intrebari pensie
Scris de: la pensie la data: 04/03/2009 11:39am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 02 noiembrie 2009 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 27 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Am verificat si noi datele introduse de dv si avem urmatoarele observatii:
-In pagina de intrare cu datele personale credem ca ati completat gresit punctajul pentru facultate 1,25. Acest punctaj este corect numai daca facultatea a fost facuta dupa 1 aprilie 2001. Cum noi presupunem ca ati facut facultatea inainte de aceasta data si daca ati facut-o la zi atunci pentru aceasta perioada intra in calcul salariul minim pe economie iar punctajul va fi dublat. Pentru calculul corect va propunem urmatoarea procedura: Completati data de incepere a activitatii data inceperii facultatii iar pe perioada acesteia alegeti codul “F” fara a mai completa nimic la salariul lunar.
-Sporul de vechime in perioada septembrie 1983 – august 1984 este completat gresit 3 % corect este 6 % asa cum explicam noi pe forum la “Sporul de vechime”
Raspunsul la intrebarile puse de dv sunt urmatoarele:
1 si 2 Impozitarea pensiei si plata contributiei pentru asigurarea de sanatate (CASS) se face numai pentru suma din pensie care depaseste un anumit plafon. Acest plafon se stabileste prin Codul Fiscal. Actualul cod fiscal fixeaza plafonul de impozitare a pensiilor la 1000 lei si sunt promisiuni ca prin viitorul cod fiscal, care se va aplica din ianuarie 2010, sa fie crescut plafonul la 1500 lei.
3. Daca pe anumita perioada ati lucrat si in un al doilea loc de munca si ati platit contributii pentru pensie atunci in calcul intra si aceste castiguri care vor fi introduse in calcul cumulate cu celelalte sume.
4. Daca o anumita perioada nu s-a platit contributia pentru angajator ci numai pentru angajat in calculul pensiei sumele intrate in calcul sunt diminuate cu raportul : CAS angajat / CAS angajat+CAS angajator.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1