Subiect "calcul punctaj ani facultate" Deschis de angela tuguran la data: 04/02/2009 1:18pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj ani facultate
Scris de: angela tuguran la data: 04/02/2009 1:18pm
Gen:f
Data nasterii:16.06.1953
Stagiul de cotizare:33
Alte date:
Intrebare:Intre anii 1972-1976 am urmat la zi cursurile facultatii-patru ani-.Cum sa calculez punctajul.Stiu! Imi foloseste doar la pensie pt.limita de varsta.Multumesc pt.ajutor.
Re: calcul punctaj ani facultate
Scris de: la pensie la data: 04/04/2009 7:09am
Am vazut ca ati deschis un program de calcul pensie pe site-ul nostru si in acest caz va vom da explicatiile cerute referindu-ne la datele si modul de completare al acestui program:
-Acest program calculeaza pensia la limita de varsta.
-Calculul punctajului suplimentar pentru pensia suplimentara se face automat de catre program fara a mai completa nimic.
-Sporul de vechime nu este determinat automat de programul nostru si trebuie sa-l introduceti dv conform celor explicate de noi pe forum . Am calculat noi acest spor de vechime si il redam mai jos (verificati-l si dv)
Perioada octombrie1981 – august 1983 3 %
Perioada septembrie1983 – septembrie 1986 6 %
Perioada octombrie1986 - septembrie 1991 9 %
Perioada octombrie1991 – martie 1992 12 %
-Calculul punctajului pentru perioada facultatii il face programul daca pe acea perioada alegeti codul “F” asa cum ati procedat si dv . Un an universitar este socotit de la 1 octombrie – 30 septembrie anul urmator.
Trebuie sa completati cu codul F si in anul 1975 si lunile iulie,august si septembrie 1976
Pentru a vedea punctajul pe perioada facultatii faceti click pe “Datele introduse” de pe oricare pagina de date si gasiti o evidenta a punctajelor anuale , separate pentru facultate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1