Subiect "Cand pot iesi la pensie" Deschis de nedelcu la data: 04/02/2009 1:47pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cand pot iesi la pensie
Scris de: nedelcu la data: 04/02/2009 1:47pm
Gen:M
Data nasterii:06.10.1950
Stagiul de cotizare:37
Alte date:6 ANI, 10 LUNI SI 9 ZILE GRUPA I, 21 ANI 2 LUNI SI 24 ZILE GRUPA II
Intrebare:Avand in vedere datele de mai sus mentionate imi puteti spune cand as avea dreptul sa ies la pensie la limita de varsta???

Va multumesc frumos,
Re: Cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/04/2009 7:30am
Ati mai pus aceasta intrebare, acum modificand datele, la care am raspuns . Va rugam sa va faceti calculele corect pentruca noi nu putem repeta calculele de cate ori schimbati datele. Raspunsul pentru noile date este urmatorul:
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 06 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II de munca au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceste grupe au a fost echivalate cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul de 6 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 3 ani iar pentru 21 ani in grupa II de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un total de 45 ani si 3 luni.
Exista urmatoarele variante de pensionare:
Varianta 1
Daca locul de munca de gr I, a fost echivalat cu conditii speciale fie prin prevederile legii 19/2000 fie ale legii 226/2006 pentru un stagiu in conditii speciale de intre 5 ani si 7 ani si 6 luni aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare si a stagiului complet de cotizare cu 2 ani,
Stagiul dv de gr II intre 20 si 22 ani a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere a varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 58 ani si 6 luni adica din 06 aprilie 2009 indeplinind si conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 33 ani.
Varianta 2
Daca stagiile dv de gr I si II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite pentru un stagiu in conditii deosebite de 28 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 58 ani si 6 luni adica in 06 aprilie 2009 indeplinind si conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
In concluzie indiferent cu ce grupa de munca a fost echivalat locul dv de munca de gr I in prezent aveti dreptul la pensie la limita de varsta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1