Subiect "procent de penalizare" Deschis de Donciu Georgeta la data: 04/03/2009 8:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
procent de penalizare
Scris de: Donciu Georgeta la data: 04/03/2009 8:07am
Gen:F
Data nasterii:26.04.1953
Stagiul de cotizare:36 ani 8 luni
Alte date:
Intrebare:pentru a afla procentul de penalizare in cazul pensionarii anticipate partial trebuie sa calculez cu cati ani am depasit stagiul complet de cotizare,pentru aceasta trebuie sa stiu nr.zilelor in care am fost in concedii de boala sau lehuzie si sa le scad din stagiul total de cotizare ?
Alta intrebare:cand depui dosarul pentru pensionare anticipata partial
trebuie sa intrerupi activitatea ,sau poti sa lucrezi pana iese decizia?Va multumesc.
Re: procent de penalizare
Scris de: la pensie la data: 04/04/2009 7:55am
Pe perioada concediilor pentru incapacitate de munca si concediu de maternitate ati primit indemnizatii de asigurari sociale si aceste perioade sunt considerate stagiu de cotizare si deci nu se scad din stagiu de cotizare.
Legea prevede ca dosarul de pensie anticipata partiala sa contina si dovada de incetarea activitatii iar pensia se acorda de la data acceptarii dosarului. Insa credem ca este posibil sa faceti o intelegere cu Casa de Pensii sa depuneti dovada incetarii activitatii ulterior iar pensia sa se plateasca de la data depunerii acestei dovezi. Aceasta intelegere o puteti face numai cu Casa de Pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1