Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de popescu ionel la data: 04/05/2009 2:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: popescu ionel la data: 04/05/2009 2:02pm
Gen:m
Data nasterii:15.01.57
Stagiul de cotizare:32+armata
Alte date:12 ani 6 luni gr.I,9 ani 7 luni gr.II;grupele I si II au ramas neechivalate cu grupe speciale sau deosebite.
Intrebare:urmeaza sa fiu pensionat medical si doresc sa stiu daca pierd si cat la pensie.Modalitatea de calcul al pensiei de invaliditate si cand indeplinesc varsta sa ies normal la pensie
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 04/06/2009 7:24am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 15 ianuarie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele I si II de munca au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 iar dupa aceasta data locurile de munca in aceste grupe au a fost echivalate cu “conditii deosebite” sau “conditii speciale” conform legii 19/2000.
Pentru stagiul de 12 ani in gr I beneficiati de un spor de vechime de 6 ani iar pentru 9 ani in grupa II de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se adauga, impreuna cu stagiul asimilat pentru stagiu militar, la stagiul de cotizare si realizati un total de peste 40 ani.
Prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 au fost echivalate automat stagiile de gr I si II cu grupa conditii deosebite si pentru un stagiu in conditii deosebite de 22 ani beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 60 ani, adica in 15 ianuarie 2017 indeplinind si conditia de a avea stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia de invaliditate pentru cei care au depasit stagiul complet de cotizare (inclusiv armata si sporurile pentru grupele de munca) se face identic cu pensia la limita de varsta cu stagiile de cotizare din momentul acordarii acestei pensii de invaliditate. Deci pensia nu se diminuiaza iar la iesirea la pensie la limita de varsta (15 ianuarie 2017 ) este introdusa in calcul si perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1