Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de pop victor la data: 11/23/2016 7:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: pop victor la data: 11/23/2016 7:41am
Gen:M
Data nasterii:21.08.1954
Stagiul de cotizare:27 ANI
Alte date:3 ANI GRUPA AIA DE MUNCA 100%
Intrebare:DACA PLATESC IN AVANS 3 ANI DE CONTRIBUTIE,CAND POT IESI LA PENSIE?IN PREZENT SUNT SOMER DIN OCTOMBRIE 2016
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/24/2016 8:55am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Pentru stagiul de 3 ani in gr I beneficiati de un stagiu aferent grupelor de munca de 1 an si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj (presupunem 1 an) si realizati un stagiu total de cotizare de 29 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 3 ani in conditii speciale nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare (cu 1 an si 6 luni) deoarece pentru aceasta trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani in octombrie 2017.
Completarea stagiului de cotizare pentru perioade trecute se poate face conform prevederilor legii 186/2016 numai daca in acea perioada nu ati fost asigurat (nu ati lucrat sau in somaj) iar pentru a beneficia de reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr I sau de pensie anticipata partiala trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare, adica sa va completati stagiul de cotizare cu 5 ani si 6 luni.
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: pop victor la data: 02/22/2017 3:38am
Gen:m
Data nasterii:21.08.1954
Stagiul de cotizare:28 ani
Alte date:3 ani grupa I de munca 100%
Intrebare:ca sa pot iesi la pensie ce stagiu de cotizare trebuie sa cumpar ?(cati ani?)
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/23/2017 2:06am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”.
Regretam ca in mesajul anterior am afirmat ca pentru stagiul in grupa de munca beneficiati de stagiu aferent deoarece acesta se acorda numai pentru stagii mai mari de 5 ani. Deci dv nu beneficiati de stagiu suplimentar aferent grupei de munca
Pentru stagiul de 3 ani in conditii speciale nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare (cu 1 an si 6 luni) deoarece pentru aceasta trebuie sa realizati stagiul complet de cotizare de 35 ani in octombrie 2017.
Pentru a realiza stagiul complet de cotizare trebuie sa va completati stagiu cu 7 ani insa aceasta completare nu este posibila deoarece :
- Completarea stagiului de cotizare pe o perioada trecuta se poate face conform legii 186/2016 numai pe o perioada de 5 ani si daca in aceasta perioada nu ati lucrat sau ati beneficiat de somaj
- Completarea stagiului pe o perioada viitoare conform legii pensiilor 263/2010 nu se poate face deoarece stagiul de cotizare se obtine numai dupa parcurgerea perioadei contractului iar dv pana la obtinerea pensiei pentru limita de varsta, in data de 21 august 2019, mai aveti decat 2 ani si 6 luni
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: pop victor la data: 02/27/2017 3:44am
Gen:M
Data nasterii:21.08.1954
Stagiul de cotizare:31 ANI SI 4 LUNI LA CARE SE ADUGA ARMATA 1AN SI 7 LUNI,FACULTATEA 2 ANI SI 10 LUNI
Alte date:IN PERIOADA 05.09.1988-01.05.1991 GR A II A 75%IN 04.09.1978-05.09.1988 GR A II A 100%
Intrebare: IN ACEASTA SITUATIE CARE ESTE PERIOADA CARE TREBUIE CUMPARAT VECHIME PENTRU A IESI LA PENSIE?
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/28/2017 6:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 21 august 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani daca aveti stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul dv in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”.
Pentru stagiul de 12 ani si 7 luni in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) aveti dreptul la un stagiu aferent grupei de munca de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare si realizati stagiul total de cotizare de 38 ani si 9 luni. In aceste conditii nu trebuie sa mai cumparati vechime pentru pensie pentru limita de varsta
Pentru stagiul de 11 ani si 11 luni si 28 zile lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani adica in 21 august 2017. Din pacate aplicand procentul lucrat in grupa de munca va lipsesc 2 zile pentru a beneficia imediat de pensie pentru limita de varsta. Va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii sa va faca si ei acest calcul.
Pentru a beneficia de pensie anticipata partiala trebuie sa aveti stagiu complet de cotizare de 35 ani fara a lua in calcul stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul militar si studii universitare iar dv aveti numai 34 ani si 4 luni deci va lipsesc 8 luni.
Ceasta completare o puteti face conform legii 186/2016 daca in aceasta perioada nu ati lucrat . La incheierea unul astfel de contract trebuie sa platiti o suma de cca 3000 lei
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1