Subiect "Stagiul de cotizare pentru condiții speciale, grupa 0" Deschis de Iancu Gheorghe la data: 01/15/2017 1:29am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Stagiul de cotizare pentru condiții speciale, grupa 0
Scris de: Iancu Gheorghe la data: 01/15/2017 1:29am
Gen:masculin
Data nasterii:23 Decembrie 1967
Stagiul de cotizare: 22 de ani
Alte date: stagiul militar 16 luni
Intrebare: Am lucrat in Laminoare la HUNEDOARA! Pana sa plec eu se ieșea la pensie anticipata la împlinirea vârstei de 50 de ani cu 20 de ani lucrați! Mai este valabilă aceasta lege? Eu când as avea dreptul, ținând cont ca am lucrat in perioada 1986-2008? Mulțumesc
Re: Stagiul de cotizare pentru condiții speciale, grupa 0
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 4:45am
In anul 2008 era in vigoare legea pensiilor 19/2000 care nu avea o asemenea prevedere ci avea prevederi care acordau reduceri ale varstei standard de pensionare de maxim 13 ani pentru stagii de cotizare lucrate in grupele de munca. O astfel de prevedere de iesire la pensie exista si in legea pensiilor 263/2010 in vigoare in prezent
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 decembrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deci pentru a va face o analiza a situatiei dv privind reducerea varstei standard de pensionare trebuie sa reveniti si sa ne precizati daca aveti stagii de cotizare lucrate in grupele de munca.
Inainte de aprilie 2001 grupele de munca s-au numit grupa I si II de munca iar dupa aceasta data s-au numit conditii speciale si conditii deosebite de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1