Subiect "vechime in munca" Deschis de chivu donita la data: 01/15/2017 7:52am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime in munca
Scris de: chivu donita la data: 01/15/2017 7:52am
Gen:F
Data nasterii:1961
Stagiul de cotizare:30
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, va rog sa-mi raspundeti daca puteti, la urmatoarea intrebare: am doua servicii unul fulltyme si unul partyme; amandoua cu contracte de munca la doua firme diferite.
Mi se retin toate platile, pensie somas CAS, CASS..etc din ambele salarii. Intrebarea mea este..daca cel de-al doi-lea servici de 4 ore, genereaza si el vechime in munca? Va multumesc frumos daca imi veti raspunde!
Re: vechime in munca
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 6:31am
Se calculeaza un singur stagiu de cotizare pentru contractul cu timp integral. In schimb la calculul punctajului pensiei se iau toate sumele pentru care s-a platit CAS.
Stagiile de cotizare sunt calculate in mod diferit in functie de perioada si de prevederile legale din acea perioada.
In perioada anterioara lui 01 ianuarie 2011 in cazul prezentat de dv se ia in calcul numai stagiul de cotizare lucrat cu contract de norma intreaga. Iar daca nu s-a lucrat cu norma intreaga ci unul sau mai multe contracte cu timp partial se calculeaza un stagiu de cotizare proportional dar fara sa depaseasca stagiul de cotizare corespunzator unei norme intregi.
Dupa 01 ianuarie 2011 se considera un singur stagiu de cotizare corespunzator unei norme intregi chiar daca se lucreaza cu un singur contract cu timp partial.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1