Subiect "vechime în muncă și cotizarea" Deschis de BALTAGA Elena la data: 01/15/2017 8:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
vechime în muncă și cotizarea
Scris de: BALTAGA Elena la data: 01/15/2017 8:22am
Gen:f
Data nasterii:19.01.1960
Stagiul de cotizare:14 ani în RMoldova și 24 ani în România
Alte date:
Intrebare:Pentru vârsta de pensionare și stagiul de cotezație se ea în considerație și vechimea din RMoldova?
Re: vechime în muncă și cotizarea
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 6:51am
Cei care au lucrat in Romania si in strainatate in o tara cu care Romania are incheiat un acord bilateral in domeniul asigurarilor sociale ( Romania are incheiat un asemenea acord cu Republica Moldova) primesc o pensie compusa din doua componente calculate conform legislatiei fiecarei tari si aceste componente pot fi transmise la domiciliul pensionarului.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din cealalta tara numai din punct de vedere al stagiului de cotizare daca este necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepuri la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 septembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 8 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Pentru calculul acestei pensii nu este necesar sa se faca dovada stagiului de cotizare lucrat in in R Moldova deoarece aveti stagiul minim de 15 ani lucrat in Romania. Valoarea pensiei se calculeaza pentru cei 24 ani lucrati in Romania
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, deoarece aveti realizat un stagiu de cotizare lucrat in Romania si R Moldova mai mare decat stagiul complet de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cere si de stagiul de cotizare cumulat in cele doua tari, la data depunerii dosarului ( pentru aceasta trebuie sa faceti dovada stagiului de cotizare lucrat in R Moldova). Valoarea pensiei se calculeaza pentru cei 24 ani lucrati in Romania
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1