Subiect "pensionare" Deschis de bodrean la data: 01/16/2017 2:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: bodrean la data: 01/16/2017 2:32am
Gen:feminin
Data nasterii:03 -05-1955
Stagiul de cotizare:10 ani si 4 copii a
Alte date:
Intrebare:de ce nu poate sa fie pensionata mama mea pt ca ea a platit toate contributiile la stat. pe ea nu o mai angajeaza nimeni la varsta asta ce trebuie sa facem ca sa beneficieze de pensie sau un alt mod de asi primi drepturile mama mea a fost asistent social la o persoana cu gradu 1 de handicap va multumesc frumos
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 9:13am
Conform prevederilor legii pensiilor 263/2010 pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta trebuie sa aiba un stagiu minim de cotizare de 15 ani.
Ne pare rau ca intrebarea este pusa ca si cand noi am fi responsabili de aceste prevederi ale legii pensiilor.
Findca ati pus si intrebarea daca exista o solutie va precizam ca daca mama dv nu a lucrat in ultimii 5 ani si deci nu a realizat stagiu de cotizare se poate incheia un contract de asigurare sociala cu casa de pensii conform prevederilor legii 186/2016. Din pacate aceasta solutie are o dificultate majora pentruca acest contract se poate face pana in 26 aprilie 2017 si trebuie sa platiti o contributie care depinde de perioada necesara si pentru 5 ani suma care trbuie platita este de cca 16 000 lei. Stim ca aceasta solutie este accesibila putinor oameni insa nici de aceasta prevedere nu suntem vinovati noi.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1