Subiect "pensie ptr limita de virsta" Deschis de maria toda la data: 01/16/2017 4:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie ptr limita de virsta
Scris de: maria toda la data: 01/16/2017 4:05am
Gen:f
Data nasterii:30 07 1958
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date:
IntrebareAm depus cererea de trecere de la pensie de invaliditate la pensia ptr limita de virsta in 30 sept 2016 la casa de pensii arad, nu am primit nici un raspuns pina in prezent, asa mult dureaza aceasta problema?:
Re: pensie ptr limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 01/17/2017 1:12pm
Pentru a va confirma data de trecere la pensie pentru limita de varsta trebuia sa precizati ca beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare de 3 ani pentru un stagiu de cotizare de 14 ani in gr II de munca (asa cum ati comunicat in un mesaj anterior).
Intarzierea transformarii pensiei de invaliditate in pensie pentru limita de varsta poate avea cauze multiple :
- Intarzierea obisnuita la oricare decizie de pensionare datorata birocratiei. Pana in prezent intarzierea de 2,5 luni nu este mare avand in vedere incertitudinile privind legislatia pensiilor de la acest sfarsit de an. Aceasta este cauza cu probabilitatea cea mai mare.
- Nu ati precizat daca stagiul de cotizare in grupa de munca a fost acceptat in totalitate. In aceasta privinta fiind posibile anumite incurcaturi daca acest stagiu nu este mentionat in decizia de pensionare cu pensie de invaliditate.
Sunt posibile si alte cauze dar nu vrem sa va ingrijoram suplimentar cu variante pur teoretice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1