Subiect "pensii" Deschis de Facaeru Maricel la data: 01/17/2017 6:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: Facaeru Maricel la data: 01/17/2017 6:16am
Gen:masculin
Data nasterii:01 08 1960
Stagiul de cotizare:38ani si 3 luni inclusiv stagiul militar
Alte date:8 ani si 3 luni de lucru in conditii deosebite
Intrebare:cind pot iesi la pensie anticipat ,cu diminuare (si fara diminuare)si cit % voi fi diminuat.
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 01/18/2017 5:38am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 august 2025 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu total de cotizare de 40 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 01 februarie 2024.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 60 ani adica in data de 01 august 2020. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare la data depunerii dosarului .
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, dupa varsta de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 43 ani (inclus stagiul de 2 ani aferent grupelor de munca dar fara stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1