Subiect "intrebare" Deschis de VRAJITORU EUGEN la data: 01/19/2017 4:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: VRAJITORU EUGEN la data: 01/19/2017 4:34am
Gen:masculin
Data nasterii:14.05.1958
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:pensie militara limita de varsta
Intrebare:Din 03.10.2016 am pensie de serviciu pentru limita de varsta in baza art.19 din legea 223/2015 avand o vechime in armata de 13 ani si 9 luni din care 10 ani si 9 luni lucrati in conditii speciale.
Am mai lucrat in conditiile grupei a-ii-a;
-I.R.Av.Bacau-11 luni
-ROMRADIATOARE Bv-1 an si 8 luni
-AVICOLA Bv-4luni
-IZOCON Bv-3 luni
Va rog sa-mi spuneti cand am dreptul sa ies la pensie din sistemul public beneficiind de reducerile la varsta de pensionare.Va multumesc anticipat.
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 01/20/2017 1:59am
In sistemul public de pensii aveti urmatoarele drepturi
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 mai 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 3 ani si 2 luni lucrt in gr II echivalata cu conditii deosebite nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar deoarece acest stagiu este mai mic de 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca acest stagiu este mai mic de 6 ani. In schimb beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani pentru stagiul de cotizare de 10 ani lucrat in conditii speciale ca militar si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in data de 14 mai 2018.
In calculul pensiei din sistemul public de pensii se folosesc numai stagiile lucrate in acest sistem (nu se iau in calcul stagiile din sistemul militar) iar pe perioadele lucrate in gr II punctajele sunt majorate cu 25 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1