Subiect "Posibilitatea cumularii salariilor compensatorii acordate la pensionare cu veniturile ce contribuie la stabilirea pensiei" Deschis de Dumitriu Stelian Eduard la data: 02/15/2017 7:21am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Posibilitatea cumularii salariilor compensatorii acordate la pensionare cu veniturile ce contribuie la stabilirea pensiei
Scris de: Dumitriu Stelian Eduard la data: 02/15/2017 7:21am
[b]Gen:masculin
Data nasterii:20.12.1953
Stagiul de cotizare:35 ani[/b]
Alte date:Posibilitatea luarii in calcul a salariilor compensatorii acordate la pensionare
Scris de: Dumitriu Stelian Eduard la data: 02/15/2017
Alte date:In decembrie 2016 am inplinit 63 de ani.In prima decada a lunii martie 2017 ating stagiul de cotizare de 35 de ani si intentionez sa ma pensionez anticipat, partial. Nu am beneficiat de grupa.La pensionare, functie de vechime ne sunt acordate de angajator (R.N.P. Romsilva) un numar de pana la 10 salarii compensatorii functie de vechimea acumulata la acest angajator, in conformitate cu Contractul Colectiv de Munca in vigoare.
Intrebare:Suma de bani acordata ca si compensatie se ia in calcul la stabilirea cuantumului pensiei ? In masura in care pentru acesti bani nu se percep nici un fel de contributii de la angajat, contributiile fiind achitate de angajator. Din cate cunosc eu angajatorul plateste integral doar impozitul pe venit care in mod normal il platea partial angajatorul si partial salariatul. Va multumesc !
Re: Posibilitatea cumularii salariilor compensatorii acordate la pensionare cu veniturile ce contribuie la stabilirea pensiei
Scris de: la pensie la data: 02/17/2017 3:31am
Pentru salariile compensatorii conform codului fiscal in vigoare in anul 2017 se platesc urmatoarele cotributii :
- Contributie de asigurare sociala (CAS). Se plateste CAS pentru intreaga suma atat de angajat cat si de angajator si - - Impozit se plateste numai de salariat.
In calculul pensiei intra intreaga suma primita (bruta). Pana in decembrie 2016 se platea CAS numai pentru o suma echivalenta cu 5 salarii medii lunare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1