Subiect "VECHIME INCOMPLETA" Deschis de ISPAS TEODORA la data: 02/15/2017 1:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
VECHIME INCOMPLETA
Scris de: ISPAS TEODORA la data: 02/15/2017 1:08pm
Gen:F
Data nasterii:8 DEC 1953
Stagiul de cotizare:9 ANI SI 6 LUNI dintre care 5 ani gr 2
Alte date:
Intrebare:CE TREBUIE SA FAC CA SA POT IESI LA PENSIE AVAND IN VEDERE CA AM FOST IN ACTIVITATE PANA IN ANUL 2009?POT CUMPARA VECHIME?IN CAZUL MEU AVAND IN VEDERE CA AM DOAR 9 ANI SI 6 LUNI COTIZATIE ?ASTEPT CU MARE INTERES RASPUNSUL D VS! VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU TIMPUL ACORDAT!
Re: VECHIME INCOMPLETA
Scris de: la pensie la data: 02/17/2017 7:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 08 iulie 2013 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Pentru stagiile de 5 ani in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 10 ani si 9 luni.
Pentru completarea stagiului de cotizare cu 3 ani si 11 luni pentru a realiza stagiul minim de cotizare si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform legii 186/2016 pana in 26 aprilie 2017. In acest caz suma este de cca 13 000 lei.
Re: VECHIME INCOMPLETA
Scris de: Ispas Teodora la data: 02/18/2017 11:05am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 08 iulie 2013 de la varsta standard de pensionare de 59 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 14 ani si 2 luni.
Pentru stagiile de 5 ani in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 1 an si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 10 ani si 9 luni.
Pentru completarea stagiului de cotizare cu 3 ani si 11 luni pentru a realiza stagiul minim de cotizare si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta puteti incheia un contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform legii 186/2016 pana in 26 aprilie 2017. In acest caz suma este de cca 13 000 lei.

"Avand in vedere ca detin o pensie militara pentru care nu mi s-au luat in calcul cei 10 ani si 9 luni lucrati in alt loc de munca dupa data pensionarii mai pot incheia contract de asigurare sociala cu Casa de pensii conform legii 186/2016? Pentru a putea beneficia de cei 10 ani si 9 luni in care am cotizat la casa de pensii."
Re: VECHIME INCOMPLETA
Scris de: la pensie la data: 02/20/2017 3:30am
Daca aveti stagiu lucrat in sectorul militar puteti utiliza acest stagiu pentru completarea stagiui minim de cotizare de 15 ani si nu mai este necesar sa incheiati contract de asigurare sociala cu Casa de pensii.
Intre sistemul public de pensii si sistemul militar de pensii se recunosc reciproc stagiile de cotizare (numai ca vechime) in vederea deschiderii dreptului la pensie.
Deci daca faceti dovada stagiului de cotizare din sectorul militar si prin aceasta realizati stagiul minim de cotizare de 15 ani vi se acorda pensie pentru limita de de varsta in sectorul public de pensii. Punctajul acestei pensii va fi calculat numai pentru stagiul lucrat in sectorul public.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1