Subiect "Suspendare pensie anticipata partial" Deschis de Vasile la data: 02/16/2017 5:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Suspendare pensie anticipata partial
Scris de: Vasile la data: 02/16/2017 5:26am
Gen:M
Data nasterii:04.07.1953
Stagiul de cotizare:40 ANI SI 5 LUNI
Alte date:
Intrebare:Am un PFA cu obiect de activitate "Alte activitati stiitifice si tehnice" , fara a fi angajat. Dupa iesirea la pennsie (01.03.2017) trebuie sa suspend activitatea pe PFA?
Re: Suspendare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/17/2017 10:38am
Suspendarea activitatii de PFA dupa obtinerea pensiei anticipate partiale va apartine dv avand in vedere urmatoarele prevederi ale legii pensiilor 263/2010 :
- Pensia anticipata partiala se suspenda conform art 114 alin (1) coroborat cu art 6 alin (1) IV daca castigul anual depaseste de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului anual al asigurarilor sociale de stat.
- Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului anual al asigurarilor sociale se stabileste anual prin legea de aprobare a bugetului asigurarilor sociale de stat. In anul 2017 Salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului anual al asigurarilor sociale a fost stabilit la 3131 lei
Deci in cazul in care nu va suspendati activitatea de PFA trebuie sa aveti grija ca venitul pe care il obtineti pe anul 2017 sa nu depaseasca 12 524 lei. Dar atentie la facturi care pot fi inregistrate mai tarziu iar in caz de depasire se recupereaza sumele primite din pensie din anul anterior.
Re: Suspendare pensie anticipata partial
Scris de: Cornelia la data: 02/17/2017 5:13pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: in cazul pensionarii anticipate partiale se pot obtine venituri din profesii liberale ?
Re: Suspendare pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 02/18/2017 6:33am
Pentru Cornelia
Denumirea de profesiuni liberale este prea general si cuprinde si profesii care apartin de alte sisteme de pensii neincluse in sistemul public de pensii .
Persoanele care exercita profesii libere si se incadreaza in sistemul public de pensii sunt denumite „ persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice” pe care le gasiti enumerate in art 22 din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011.
In cazul acestor persoane pensia anticipata partiala se suspenda conform art 114 alin (1) coroborat cu art 6 alin (1) IV din legea pensiilor 263/2010 daca castigul anual depaseste de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului anual al asigurarilor sociale de stat. Acest salaru se stabileste anual iar in anul 2017 a fost stabilșit la 3131 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1