Subiect ""cumparare de vechime"" Deschis de Mice la data: 02/16/2017 6:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
"cumparare de vechime"
Scris de: Mice la data: 02/16/2017 6:19am
Gen:M
Data nasterii:30.04.1950
Stagiul de cotizare: 33 ani vechime in Romania

Alte date: nu sint pensionar in ROmania, lucrez in strainatate
Intrebare:
1. Credeti ca are rost sa "cumpar vechime", adica sa platesc contributia la pensie pentru inca 2 ani pentru a ajunge la vechimea de 35 de ani in Romania? Nu cred ca pensia nationala din Romania va creste mult.

2. Puteti sa-mi spuneti cit este contributia minima pe care ar trebui sa o platesc?
Multumesc mult!
Re: "cumparare de vechime"
Scris de: Trusca Vasile la data: 02/17/2017 12:33am
Gen:M
Data nasterii:17.O4.1954
Stagiul de cotizare:28 ANI
Alte date:ACUM SANT CETATEAN AMERICAN,AM PLECAT DIN ROMANIA IN ANUL 2000
Intrebare:CATA VECHIME POT CUMPARA PT A MA PENSIONA ANTICIPAT CU 2 ANI?
Re: "cumparare de vechime"
Scris de: la pensie la data: 02/18/2017 5:20am
Pentru Mice
In Romania conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveati dreptul la pensie pentru limita de varsta din data de 30 aprilie 2015 de la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Deoarece in Romania aveti un stagiu de cotizare mai mare decat stagiul de cotizare minim nu mai este necesara completarea stagiului de cotizare pentru deschiderea dreptului la pensie. Deasemeni cumpararea stagiului de cotizare nu este avantajoasa pentru cresterea punctului de pensie si deci nu va sfatuim sa va cumparati stagiu de cotizare.
Suma minima care se plateste lunar pentru un contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensie depinde de perioada. In anul 2017 suma minima care se plateste lunar pentru un contract de asigurare sociala este de 291 lei.
Re: "cumparare de vechime"
Scris de: la pensie la data: 02/18/2017 5:31am
Pentru Trusca Vasile
In Romania conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 aprilie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru a beneficia de pensie anticipata trebuie sa va completati stagiul de cotizare cu 7 ani pentru a realiza stagiul complet de cotizare.
Prevederile actuale ale legislatiei pensiilor nu permit completarea stagiului de cotizare cu 7 ani inainte de aprilie 2019 cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta. Dupa opinia noastra si daca ar fi posibila legal, din punct de vedere financiar nu ar fi avantajos pentru dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1