Subiect "Puncte pensie suplimentara" Deschis de Ene Cristina la data: 02/16/2017 10:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Puncte pensie suplimentara
Scris de: Ene Cristina la data: 02/16/2017 10:23am
Gen:F
Data nasterii:22 oct 1954
Stagiul de cotizare:42 ani 4 luni
Alte date:36ani si 7 luni vechime neintrerupta in conditii normale de munca.Apoi PI grad 3 in febr 2009 pana in sept 2014 cand am trecut la PLV.
Intrebare:1) Punctele pentru pensia suplimentara (pentru care s-a platit CAS in anii cand lucram)sunt luate in calcul la PI sau numai la PLV?
2) Se poate sa se ia in calcul la ambele?
3)Ele trebuiesc evidentiate separate pe Anexa Deciziei de pensionare ?
4)Se poate ca in Anexa Deciziei de pensionare sa se cumuleze punctele de la pensia suplimentara cu punctele ce reies din veniturile PI?
5)Se poate ca pe Anexa Deciziei de pensionare aceste puncte de pensie suplimenara sa se cumuleze cu cele reiesite din veniturile celor 36 ani si 6 luni de munca in conditii normale?
Va multumesc tare mult.
Re: Puncte pensie suplimentara
Scris de: la pensie la data: 02/18/2017 6:04am
S-a platit obligatoriu contributie pentru pensie suplimentara din luna ianuarie 1967 pana in luna martie 2001.
Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara se calculeaza conform prevederilor art 168 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara se ia in calculul tuturor pensiilor: pentru limita de varsta, anticipata, anticipata partiala, de invaliditate si de urmas.
Punctajul pentru contributia la pensie suplimentara trebuie sa fie consemnat in decizia de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1