Subiect "formula de calcul pentru sporul pentru gr.a-II-a de munca" Deschis de Ion la data: 02/17/2017 11:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
formula de calcul pentru sporul pentru gr.a-II-a de munca
Scris de: Ion la data: 02/17/2017 11:34am
Am rugamintea sa-mi spuneti care este formula dupa care se calculeaza sporul pentru gr.a II-a de munca. De exemplu, eu am in gr.a II-a de munca aproape 24 de ani si vreau sa stiu cum sa-mi calculez noul punctaj, beneficiind de prevederile L192/2015.
Va multumesc anticipat.
Stima si respect!
Re: formula de calcul pentru sporul pentru gr.a-II-a de munca
Scris de: Doina la data: 02/17/2017 12:22pm
Gen:F
Data nasterii:11.09.1956
Stagiul de cotizare:10 ani si 11 luni grupa a II a
Alte date:
Intrebare: formula de calcul pentru sporul pentru gr. a II a
Va multumesc anticipat .
Re: formula de calcul pentru sporul pentru gr.a-II-a de munca
Scris de: la pensie la data: 02/19/2017 11:21am
Pentru Ion
Credem ca faceti unele confuzii.
Beneficiaza de prevederile legii 192/2015 numai cei care au iesit la pensie inainte de 01 ianuarie 2011 si au beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare. Au beneficiat de aceasta reducere numai cei care au lucrat in gr I de munca si in conditii speciale.
Dv daca ati lucrat in gr II de munca ati primit deja de punctajul suplimentar pentru stagiile in grupa de munca si deci nu veti beneficia de recalcularea pensiei conform legii 192/2015.
Daca doriti alte precizari reveniti si dati date suplimentare privind data nasterii, stagiul de cotizare lucrat si data cand ati iesit la pensie.
Re: formula de calcul pentru sporul pentru gr.a-II-a de munca
Scris de: la pensie la data: 02/19/2017 11:21am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni.
Punctajul suplimentar pentru stagiul lucrat in grupa de munca se calculeaza prin majorarea cu 25 % a punctajului lunar realizat pe perioada lucrata in grupa de munca.
Am observat ca ati deschis un program de calcul pe site si daca ati introdus datele corect va putem calcula noi acest punctaj, daca ne confirmati ca ati finalizat introducerea datelor si daca ne comunicati perioada lucrata in grupa de munca sub forma : de la zi/luna/an pana la zi/luna/an.
In privinta corectitudinii datelor la verificare am constatat ca nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre august 1980 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - iulie 1985 6 %
Intre august 1985 - iulie 1990 9 %
Intre august 1991 - martie 1992 12 %
Dupa ce reveniti va vom preciza si alte corectii care trebuie facute rezultatului iesit din calculul de pe site daca ne precizati si data iesirii la pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1