Subiect "Pensionare" Deschis de Mihaela la data: 02/17/2017 12:11pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensionare
Scris de: Mihaela la data: 02/17/2017 12:11pm
Gen:F
Data nasterii:22.06.1958
Stagiul de cotizare:35ani si 5luni
Alte date:8ani 2luni 29zile de munca in grupa 2
Intrebare:Am incercat pe situl dvs sa-mi calculez varsta de pensionare i in conditiile de mai sus si a rezultat ca ma pot pensiona la 58 ani si 6luni beneficiind de o reducere de 2ani datorita grupei de munca .Cu toate acestea cand am solicitat de la dvs un calcul in luna ianuarie2017 referitor la varsta de pensionare la limita de varsta mi s-a raspuns ca ma pot pensiona la 59ani si 7luni respectiv ianuarie 2018 .Cum este corect ?Cu cat se reduce varsta standard de pensionare pentrucei 8ani lucrati in grupa2de munca 100%?Cu stima
Re: Pensionare
Scris de: la pensie la data: 02/19/2017 11:27am
Nu ati precizat cum ati calculat dv pentru a va putea preciza unde ati gresit insa va putem preciza ca raspunsul dat in ianuarie 2017 este corect adica :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 22 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 37 ani.
Pentru stagiul de 8 ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in data de 22 ianuarie 2018.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1