Subiect "crerere recalculare" Deschis de Emilia M. la data: 02/18/2017 5:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
crerere recalculare
Scris de: Emilia M. la data: 02/18/2017 5:16am
Gen: F
Data nasterii: 04.10.1955
Stagiul de cotizare: peste 42 de ani
Alte date:
Intrebare: Pe data de 19.12.2016 am depus o cerere de recalculare a pensiei pentru sporuri de vechime și de fidelitate necuprinse în calculul punctajului de pensie (art. 165/lg. 263) conform adeverinței eliberate de angajator. Întrucât nici pânâ la această dată nu am primit un răspuns, vă întreb, cum mă pot îndrepta împotriva casei de pensii care, nu o dată, nu a respectat termenul legal de 45 de zile prevăzut de lege?. Mulțumesc anticipat.
Re: crerere recalculare
Scris de: la pensie la data: 02/20/2017 3:08am
Noi nu cunoastem o data in care Casa de pensii sa fi respectat termenul legal de raspuns dar ii dam o circumstanta atenuanta avand in vedere birocratia care domina in general institutiile.
Credem ca in aceasta privinta trebuie sa faceti comparatie cu termenul de raspuns obisnuit in alte cazuri. In acest mod de gandire va dam dreptate ca depasirea termenului de 3 luni este de netolerat.
Pasul urmator in procedura de interventie este sa depuneti o contestatie la registratura Casei de pensii la care ati depus adeverinta adresata Comisiei Centrale de Contestatii, in care sa va expuneti cazul. Daca si aici intarzie raspunsul, dupa un termen rezonabil de 1- 2 luni puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) impotriva Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1