Subiect "Pensie" Deschis de Natalia la data: 02/20/2017 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie
Scris de: Natalia la data: 02/20/2017 3:24am
Gen:Feminin
Data nasterii:11.10.1960
Stagiul de cotizare:36 ani si 9 luni din care in grupa II - 12 ani.
Alte date:
Intrebare: La ce varsta pot sa ies la pensie anticipata nepenalizata.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 02/21/2017 3:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 12 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupei de munca de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 5 luni adica in 11 martie 2020
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani si 11 luni adica in data de 11 septembrie 2017. Diminuarea depinde de stagiul de cotizare pe care il veti avea la depunerea dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la aceeasi varsta de 56 ani si 11 luni daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 11 luni.
Re: Pensie
Scris de: Natalia la data: 02/22/2017 1:56am
Gen:f
Data nasterii:11.10.1960
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra, am intrat in posesia adeverintei de grupa, din cei 12 ani grupa a II a, 5 ani si 4 luni sunt in procent de 80%. Cand am dreptul la pensie anticipata nediminuata.
Re: Pensie
Scris de: la pensie la data: 02/22/2017 4:20am
In urma acestor precizari raspunsul nostru se modifica astfel :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 12 ani in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) aveti dreptul la un stagiu aferent grupei de munca de 3 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 39 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de 10 ani si 11 luni lucrat in conditii deosebite (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 11 luni adica in 11 septembrie 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 56 ani si 11 luni adica in data de 11 septembrie 2017. Diminuarea depinde de stagiul de cotizare pe care il veti avea la depunerea dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la aceeasi varsta de 56 ani si 11 luni daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 2 luni si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 11 luni.
Re: Pensie
Scris de: Natalia la data: 02/23/2017 1:45am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: As dori sa imi comunicati de ce pentru pentru stagiul aferent grupei se acorda 3 ani la stagiul de cotizare si pentru pensia la limita de varsta reducerea varstei de pensionare cu 2 ani, nu se calculeaza in acelas mod conform art. 55 tabelul nr.1? Va rog sa imi spuneti ce articole din legea pensiilor permite acest lucru.
Multumesc pentru intelegere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1