Subiect "Valorificare in calcul pensie indemnizatie membru consiliu administratie S.A inainte de aprilie 2001" Deschis de ana la data: 02/20/2017 7:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Valorificare in calcul pensie indemnizatie membru consiliu administratie S.A inainte de aprilie 2001
Scris de: ana la data: 02/20/2017 7:38am
Gen:F
Data nasterii:25 aug. 1956
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Buna ziua.

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu legalitatea valorificarii in calcul pensie a sumelor primite inainte de aprilie 2001, ca indemnizatie membru consiliu administratie societate comerciala pe actiuni, la care am fost salariata si actionar (societate privatizata conform Legii 31 /1990 iar calitatea de membru C.A. si dreptul la indemnizatie a fost stabilit prin Hotararea Adunarii Generale a Actionarilor) .
In luna martie 2017 indeplinesc conditia de pensionare la limita de varsta si doresc sa stiu daca este legal sa resolicit valorificarea sumelor primite in perioada 01.09.1995 – 01 aprilie 2001. Sumele pentru indemnizatiile C.A. primite dupa aprilie 2001 au fost valorificate in calcul pensie anticipata.
In adeverinta depusa la dosar se face precizarea ca: s- a retinut si viratat C.A.S. si ca datele au fost extrase din statele de plata aflate in arhiva societatii.
La contestatia facuta la pensionarea anticipata din anul 2014 am primit, de la Casa de Pensii sector 2 Bucuresti , urmatorul raspuns:
Adeverinta cu indemnizatia primita ca membru Consiliu Administratie( pana in aprilie 2001), nu se poate valorifica intrucat nu are precizat temeiul legal in baza caruia a fost acordata si nu face parte din sporurile cu caracter permanent prevazute la anexa nr. 15 din legea 263/2010 aprobata prin HC 257/20011.
Astept sfatul dvs pentru care va multumesc anticipat.
Cu stima.
Ana
Intrebare:
Re: Valorificare in calcul pensie indemnizatie membru consiliu administratie S.A inainte de aprilie 2001
Scris de: la pensie la data: 02/21/2017 9:00am
Nu cunoastem daca in adeverinta depusa este precizat temeiul legal dar aceasta eroare presupun ca se poate corecta, insa afirmatia ca aceasta indemnizatie nu face parte din sporurile cu caracter permanent prevazute in anexa 15 la normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 este corecta dar trebuie remarcat ca in aceasta anexa sunt enumerate si sumele care nu intra in calculul punctajului pensiei si nici printre acestea nu figureaza indemnizatia in cauza.
In aceasta situatie credem ca aceasta indemnizatie ar putea fi incadrata la capitolul IV al acestei anexe unde se specifica „ Alte sporuri acordate de ministerele de resort, conform prevederilor actelor normative in vigoare in diverse perioade, evidentiate impreuna cu salariile aferente in statele de plata si pentru care s-a datorat si virat contributia de asigurari sociale”. De aici si necesitatea de indica temeiul legal pentru acordarea acestei indemnizatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1