Subiect "Cumul pensie cu salariu in 2017" Deschis de Alexandru Cornelia la data: 02/21/2017 2:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumul pensie cu salariu in 2017
Scris de: Alexandru Cornelia la data: 02/21/2017 2:19am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:43 ani
Alte date:
Intrebare:
Sunt pensionara la limita de virsta si mai lucrez inca la stat(bugetar). As dori sa stiu care este plafonul pensiei pina la care pot lucra la stat???? conform legislatiei in vigoarea.
Multumesc
Re: Cumul pensie cu salariu in 2017
Scris de: la pensie la data: 02/22/2017 2:16am
Pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariu conform prevederilor art 118 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010
Fac exceptie cei care se incadreaza in art 17 alin (1) din legea 329/2009 care prevede “ beneficiarii dreptului de pensie apartinand sistemului public de pensii pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati pe baza de contract individual de munca in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale precum si in cazul regiilor autonome si societatiloe comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat pot cumula pensia neta cu veniturile realizate astfel daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
In anul 2017 acesta a fost stabilit la 3131 lei
Re: Cumul pensie cu salariu in 2017
Scris de: vasile moisei la data: 02/25/2017 7:44am
la pensie :
Pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariu conform prevederilor art 118 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010
Fac exceptie cei care se incadreaza in art 17 alin (1) din legea 329/2009 care prevede “ beneficiarii dreptului de pensie apartinand sistemului public de pensii pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati pe baza de contract individual de munca in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale precum si in cazul regiilor autonome si societatiloe comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat pot cumula pensia neta cu veniturile realizate astfel daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
In anul 2017 acesta a fost stabilit la 3131 lei
Re: Cumul pensie cu salariu in 2017
Scris de: vasile la data: 02/25/2017 7:54am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:N-AM INTELES RASPUNSUL?(,,Fac exceptie....)
SE POATE LUCRA ,DACA PENSIA LA LIMITA DE VARSTA ESTE SUB 3131 LEI, IN SISTEM BUGETAR ? DA SAU NU ?
Multumesc.
Re: Cumul pensie cu salariu in 2017
Scris de: la pensie la data: 02/27/2017 1:45am
Pentru doamna Cornelia si pentru domnul Vasile
Regretam ca trebuie sa facem o rectificare si pentru doamna Alexandru si pentru dv si anume :
Deoarece art 17 din legea 329/2009 a fost abrogat prin legea 134/2014 rezulta ca si pensionarii cu pensie pentru limita de varsta dn cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale precum si in cazul regiilor autonome si societatiloe comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat, la fel cu toti pensionarii cu pensie pentru limita de varsta din domeniul public, pot cumula pensia neta cu veniturile realizate din salarii indiferent de marimea acestor venituri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1