Subiect "pensie in urma certificat handicap" Deschis de Mirela GHESU la data: 02/23/2017 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie in urma certificat handicap
Scris de: Mirela GHESU la data: 02/23/2017 2:08am
Gen: feminin
Data nasterii: 27.06.1958
Stagiul de cotizare: 34 ani
Alte date: angajat din 1983- posesor diploma de inginer zi
Intrebare:Revin cu explicatii si
Sint angajata din 1983 iar in 1997 am dodindit in urma imbolnavirii certificat handicap accentuat si in continuare sint angajat, am lucrat in toata aceasta perioada cu exceptiile unor concedii medicale. Din 1997 anual am reinnoit certificatul de handicap pina in anul 2009 cind a devenit permanent. Eu posed doar acest ultim certificat, cele anterioare le-am predat de fiecare data cind mi s-a eliberat altul.
Intrebari:
1. cind pot iesi la pensie la limita de virsta sau anticipat sau anticipat partial.
2. Pot beneficia de reducere si daca da ce anume acte trebuie sa prezint la dosarul de pensie. Nu am inteles bine din explicatiile legii. (2/3 din stadiu de cotizare si certificat handicap preexistent)
3. In ce conditii de pensionare mai ma pot reangaja
Astept raspuns de la dvs ptr ca din cite am citit pe site sinteti bine informatii si dati raspunsuri la subiect si foarte utile care ne ajuta foarte mult Va multumesc
Re: pensie in urma certificat handicap
Scris de: la pensie la data: 02/23/2017 3:50am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 27 iulie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 1 luna, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de stagiul de cotizare pe care il veti avea la depunerea dosarului. Pensionarii cu pensie anticipata partiala nu pot cumula pensia cu salariu deci nu se pot reangaja.
Aveti dreptul la pensie de invaliditate daca din cauza handicapului sau unei alte cauze vi s-a redus capacitatea de munca sub 50%. Constatarea reducerii capacitatii de munca o face o comisie medicala de pe langa Casa de pensii.
Nu puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare conform art 58 litera b) din legea pensiilor 263/2010 deoarece de aceasta reducere beneficiaza numai „persoanele care au realizat stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat ”. Dv nu indepliniti aceasta conditie deoarece ati dobandit calitatea de asigurat in octombrie 1978 cand ati inceput facultatea, sau daca renuntati la ea, la angajare in anul 1983 iar handicapul l-ati dobandit in anul 1997. Preexistent inseamna sa aveti handicapul inainte de a fi angajat.
Va puteti reangaja si sa cumulati pensia cu salariu numai la pensie pentru limita de varsta sau pensie de invaliditate cu gr III de invaliditate
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1