Subiect "Calcul Pensie anticipata partiala" Deschis de Blaj Silvia la data: 02/23/2017 2:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul Pensie anticipata partiala
Scris de: Blaj Silvia la data: 02/23/2017 2:32am
Gen:F
Data nasterii:10.09.1958
Stagiul de cotizare:32ani si o luna
Alte date:agrupa 2 de munca 5ani si 7 luni ( 19ianuarie 1985-3.09.1990)
Intrebare: Buna ziua, va rog sa-mi spuneti si mie daca mi-am calculat corect pensia. Mi-am depus dosarul pe 11 ianuarie 2017.
Inca lucrez.
Cu multa stima si consideratie.
Re: Calcul Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 02/24/2017 3:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 5 ani in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupei de munca de 1 an si 3 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 33 ani si 4 luni.
Pentru stagiul de 5 ani lucrat in conditii deosebite nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este mai mic de 6 ani.
Nu ati precizat ce fel de pensie ati cerut. Deoarece aveti dreptul la pensie anticipata partiala presupunem ca pe aceasta ati cerut-o. Diminuarea depinde de stagiul de cotizare pe care l-ati avut la depunerea dosarului. Daca ati cerut-o in 11 ianuarie 2017 diminuarea va fi de 8,80 %.
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Daca aveti un stagiu in grupa de munca de 5 ani si 7 luni ati calculat gresit punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Pe acest punctaj il vom calcula noi daca dupa ce faceti corecturile de mai jos reveniti si ne comunicati in ce perioada zi/luna/an ati lucrat in gr II de munca
2 - Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre ianuarie 1988 - decembrie 1989 3 %
Intre ianuarie 1989 - martie 1992 6 %
3 Verificati salariile introduse in lunile iulie, august si septembrie 2002. Daca aveti dificultati din cauza spatiului mic verificati facand clik pe butonul „Datele introduse” de pe oricare pagina anuala de date.
4 Reveniti dupa ce faceti aceste modificari si ne precizati perioada in care ati lucrat in grupa de munca si daca pensia ceruta a fost anticipata partiala si atunci va vom calcula punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca si va vom da si alte informstii privind corectarea rezultatului iesit din calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1