Subiect "plafon" Deschis de cristi tudor la data: 02/23/2017 7:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
plafon
Scris de: cristi tudor la data: 02/23/2017 7:16am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: As dori sa aflu care sunt plafoanele CAS din 1982 pana in prezent deoarece in calculul dvs sunt si 6.15 si 6.31 puncte si de mai multe ori peste 5 puncte
Multumesc
Re: plafon
Scris de: la pensie la data: 02/24/2017 6:14am
Am verificat datele introduse de dv in program si avem urmatoarele observatii:
1 Nu ati precizat ce fel de pensie vreti sa calculati . Daca va calculati pensie anticipata partiala nu introduceti stagiile de cotizare asimilate pentru stagiul milita si studii universitare.
2 - Nu ati introdus sporul de vechime care se acorda automat si care trebuie introdus asa cum explicam pe forum la pagina de la adresa
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre octombrie 1985 - septembrie 1987 3 %
Intre octombrie 1987 - martie 1992 6 %
3. Verificati daca dupa septembrie 1992 sporurile introduse in % si in suma fixa nu au fost incluse in salariile inscrise in carnetul de munca si pe care le-ati introdus in coloana salarii tarifare.
4. Intradevar nu ati respectat limitarea sumelor pentru care s-a retinut CAS insa aceasta nu influenteaza rezultatul deoarece programul face automat limitarea. Aceste sume limita le gasiti pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
5 Rezultatul iesit din calcul trebuie sa-l corectati astfel :
- Daca cereti pensie in anul 2017 dupa 01 iulie corectati punctajul mediu inmultindu-l cu indicele de corectie 1,05.
- Daca cereti pensie anticipata partiala in noiembrie 2017 diminuati punctajul mediu corectat cu 30 % inmultindu-l cu 0,70.
Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat si diminuat cu 1000 lei care va fi valoarea punctului de pensie dupa 01 iulie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1