Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de Geatian Wetternek la data: 02/23/2017 12:38pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: Geatian Wetternek la data: 02/23/2017 12:38pm
Gen:masculin
Data nasterii:30.12.1967
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:Ma numesc Gratian Wetternek, sunt nascut pe 30.12.1967 si am o vechime in campul muncii de 29 ani. Dintre acesti 29 ani, aproximativ 12 i-am lucrat in grupa I subteran, la mina Anina. Deoarece din motive medicale se pare ca voi fi nevoit sa iau pensie de invaliditate gradul III, va rog sa-mi spuneti daca la calculul pensiei se va tine cont de anii lucrati in grupa I, eventual si armata, pentru a avea stagiul de cotizare complet. Daca stagiul de cotizare este complet, cum se calculeaza pensia, ca si pensia la limita de varsta, sau vor fi unele penalizari? Va multumesc
Cu stima,
Gratian Wetternek
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/24/2017 6:41am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 30 decembrie 2032 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Deoarece nu ati precizat numarul de ani intregi in grupa I am luat in calcul 11 ani.
Pentru stagiul de 11 ani in gr I aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 5 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiu militar si realizati un stagiu total de cotizare de 43 ani.
Pentru stagiul de 11 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 6 luni adica in data de 30 iunie 2027.
Pensia de invaliditate de orice grad nu este conditionata de stagiul complet de cotizare ci se acorda pensie de invaliditate indiferent de stagiu de cotizare
Calculul punctajului pensiei de invaliditate se face, asa cum ati presupus si dv, similar punctajului pensiei pentru limita de varsta adica se ia in calcul si stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si se acorda si punctaj suplimentar pentru stagiul de cotizare in grupa de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1