Subiect "Punctajul in ultima luna de munca" Deschis de Baicu Ioan la data: 02/27/2017 10:58am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: Baicu Ioan la data: 02/27/2017 10:58am
Gen:M
Data nasterii:16.01.1952
Stagiul de cotizare:49 ani
Alte date:
Intrebare: 1)Am iesit la pensie pe 16 ianuarie, cu un venit brut pe luna ianuarie de 4200 Lei. Care este punctajul pe luna ianuarie ? Este corect sa se imparta la intreg salariu mediu brut de pe luna ianuarie ? Nu ar trebuie numai la salariul mediu brut corespunzator celor 16 zile din ianuarie ? Apoi punctajul anual pe 2017 cat este ? De ce trebuie sa se imparta la 12 si nu la 1 sau la 0,5 ?
2)Daca in 2007 salariul meu era mai mare decat 5 salarii medii brute, atunci punctajul lunar nu ar fi trebuit sa fie 5 ?
Multumesc anticipat pentru raspuns.
Ioan Baicu
Re: Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: la pensie la data: 02/28/2017 4:45am
Din punct de vedere legal calculul este corect pentruca asa sunt prevederile legii pensiilor.
Din punct de vedere moral noi consideram ca este corect deoarece
1.- Calculul punctajului lunar in ianuarie 2017 se face prin impartirea la salariu mediu pe luna desi ati lucrat numai o jumatate de luna pentru a face diferenta fata de cel care a lucrat luna intreaga. Daca s-ar fi impartit la jumatatea salariului mediu brut pe economie din luna ianuarie ar fi rezultat un punctaj echivalent cu cel care l-ati fi obtinut daca lucrati luna intreaga. Ar fi fost moral?
- Punctajul anual s-a calculat impartind la 12 suma punctajelor lunare care in cazul dv a fost numai pe o luna. Daca se impartea la 1 sau la 0,5 realizati un punctaj anual egal cu cel care l-ati fi obtinut daca lucrati anul intreg nu numai o jumatate de luna. Ar fi fost moral?
2 Nu putem sa facem nicio analiza in privinta punctajului din anul 2007 deoarece folositi expresia „daca... era” iar aceasta inseamna o ipoteza. Daca a fost dati salariile realizate in acest an si noi va putem face calculul punctajului mediu anual.
Acest calcul il puteti face si dv avand in vedere ca salariile lunare care intra in calculul punctajului lunar a fost limitat numai in perioada ianuarie - iunie la 6350 lei iar in perioada iulie - decembrie nu a fost limitat Deci in cazul ipotetic in care salariul dv a fost mai mare de 5 salarii medii pe intregul an punctajul mediu anual este mai mare de 5 puncte din cauza ca in al doilea semestru salariu pentru care s-a platit CAS nu a mai fost limitat.
Limitarea salariilor pentru care s-a platit CAS le gasiti pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php .
Re: Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: Ioan Baicu la data: 07/12/2017 5:43am
Gen:M
Data nasterii:16.01.1952
Stagiul de cotizare:49 ani
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspuns. Nu ar fi insa moral si corect ca punctajul din fiecare luna in care s-a contribuit la fondul de pensii sa fie adunat si rezultatul sa fie impartit la 35anix12luni=420 (in cazul barbatilor)?
In felul acesta nu ar mai fi nedreptatiti cei care la inceputul si sfarsitul carierei au lucrat doar fractiuni dintr-un an intreg !!
Astept cu mare interes opinia Dvs. S-ar putea face o modificare in acest send in legea pensiilor ?
Ioan Baicu (ibaicu@yahoo.com)0740279452
Re: Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: la pensie la data: 07/13/2017 2:41am
Aveti dreptate ca este tot atat de moral si corect modul de calcul propus de dv ca si modul actual.
Incercati sa puneti in o fractie modul dv de calcul si cel actual si prin simplificare veti ajunge la acelasi rezultat. Daca nu va descurcati cu fractiile cereti ajutorul unuia mai tanar care nu a uitat inca simplificarea fractiilor.
Ne cerem scuze daca raspunsul vi se pare ofensator dar sa stiti ca nu aceasta a fost intentia noastra. Si noi am uitat multe reguli matematice sau gramaticale invatate in scoala.
Re: Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: Ioan Baicu la data: 07/17/2017 5:43am
Gen:M
Data nasterii:16.01.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspuns, dar nu vreau sa comentez unele aspecte din el. Nu stiu daca sunteti familiarizat cu calculul punctajului. Va rog sa faceti calculul dupa metoda propusa de mine si din nou prin metoda legala acum, pentru un exemplu extrem de simplu, considerand ca persoana de sex masculin a intrat in munca la 1 Aprilie 1982 si s-a pensionat la 31 Martie 2017, deci dupa fix 35 ani de contributie. Sa presupunem ca punctajul lui lunar a fost egal cu 1 in fiecare luna. Iar acum sa ma lamuriti Dvs. cu ce punctaj iese omul la pensie dupa fiecare din cele 2 metode. Sper ca-mi veti raspunde si data aceasta si va veti semna. Cu urari de sanatate, Ioan Baicu
Re: Punctajul in ultima luna de munca
Scris de: la pensie la data: 07/18/2017 4:21am
Fie si cum propuneti dv.
Deci calculul punctajului mediu al pensiei pentru limita de varsta pentru un barbat nascut dupa 01 ianuarie 1950 care are stagiul complet de cotizare de 35 ani si a lucrat 35 ani in conditiile in care a realizat lunar 1 punct se face astfel :
Conform prevederilor legii pensiilor 2063/2010
- Se calculeaza un punctaj anual impartind suma punctajelor lunare la 12 adica
In anul 1982, in care s-au lucrat 9 luni, 9 puncte lunare impartite la 12 rezulta 0,75 puncte
In anii 1983 - 2016 (34 ani) lucrati complet 12 luni 12 puncte lunare impartite la 12 fac un punct anual de 1 punct si insumate pe timp de 34 ani rezulta 34 puncte anuale
In anul 2017, in care s-au lucrat 3 luni, 3 puncte lunare impartite la 12 rezulta 0,25 puncte anuale
Insumand punctele anuale realizate : 0,75 + 34 +0,25 = 35 puncte
- Se calculeaza punctajul mediu al pensiei impartind suma punctelor anuale realizate la stagiul complet de cotizare de 35 ani : 35 puncte/35 ani si rezulta un punctaj mediu de 1 punct.
Conform propunerii dumneavoasta
- Deoarece s-au lucrat 35 ani a cate 12 luni in total s-au lucrat 420 luni si s-au realizat 420 puncte lunare
-Punctajul mediu al pensiei propuneti sa se faca impartind suma punctelor lunare la 420 adica :
420/420 = 1 punct
Deci care este diferenta.

Va multumim pentru urari pe care vi le dorim si noi si va asteptam cu toata placerea daca mai aveti si alte nelamuriri pe alta tema dar nu punand conditii cum ar fi cea cu numele.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1