Subiect "calcul punctaj pensie" Deschis de Doina la data: 03/05/2017 9:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj pensie
Scris de: Doina la data: 03/05/2017 9:42am
Gen:F
Data nasterii:22.05.1960
Stagiul de cotizare :la data actuala am 33 ani stagiu de cotizare si 4 ani facultate la zi pt stagiu asimilat
Alte date:
Intrebare:Spuneti-mi va rog de ce in programul dvs de calcul pensie punctajul de pensie se calculeaza prin impartirea punctajului total la 30 de ani si nu la stagiul complet de cotizare - in cazul meu stagiul complet de cotizare fiid de 31 ani si 9 luni?
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 03/06/2017 4:58am
Mai intai trebuie sa va precizam ca am verificat datele introduse si am constatat mici erori adica :
1. Anul universitar incepe la 01 octombrie deci in septembrie 1979 selectati codul „-”
2. Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 se calculeaza asa cum explicam noi pe forum la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Corect pentru dv este urmatorul spor de vechime
Intre noiembrie 1986 - octombrie 1988 3 %
Intre noiembrie 1988 - martie 1992 6 %
3. In luna decembrie 2002 ati introdus un salariu mai mare decat salariul limita pentru care s-a platit CAS. Aceste salarii limita le prezentam noi la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php .
Aceasta eroare nu afecteaza rezultatul deoarece programul face limitarea automat.
4 In privinta modului de calcul al punctajului mediu programul face o eroare pentru femeile care au data de nastere dupa 31 martie 1955. Aceasta eroare se datoreaza faptului ca programul a fost conceput inainte de ianuarie 2011 conform prevederilor legii 19/2000 si nu am facut inca adaptarea la legea 263/2010..
Pentru a corecta aceasta eroare si a altora daca iesiti la pensie inainte de a face noi adaptarile necesare trebuie sa faceti dumneavoastra urmatoarele corectii :
- Calculati punctajul mediu anual impartind suma punctajelor anuale la stagiul dv de cotizare de 31 ani si 9 luni (31,75).
- Calculati punctajul mediu corectat inmultind punctajul mediu anual calculat mai sus cu indicele de corectie acordat la data iesirii la pensie.
- Calculati valoarea pensiei inmultind punctajul mediu corectat calculat mai sus cu valoarea punctului de pensie de la data iesirii la pensie
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: Doina la data: 03/07/2017 11:21am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Cu scuzele de rigoare o intrebare am uitat sa va adresez:
La calculul punctajului lunar stiu ca se ia in calcul castigul brut realizat pt care s-au platit contributiile la CAS si se imparte la castigul brut mediu pe economie comunicat de Institutul de Statistica .Acest castig de la Statistica stiu ca se comunica mult mai tarziu de finalul fiecarei luni si totusi programul dvs face calcul imediat ce introducem suma la fiecare luna.
Multumesc
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 03/07/2017 12:25pm
Raspunsul il gasiti la Art 96 alin (4) din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
„Pentru lunile pentru care Institutul National de Statistica inca nu a comunicat castigul salarial mediu brut se utilizeaza, pentru intreaga luna, ultimul castig salarial mediu brut comunicat”.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: doina la data: 03/21/2017 7:42am
la pensie :
Raspunsul il gasiti la Art 96 alin (4) din legea pensiilor 263/2010 care prevede :
„Pentru lunile pentru care Institutul National de Statistica inca nu a comunicat castigul salarial mediu brut se utilizeaza, pentru intreaga luna, ultimul castig salarial mediu brut comunicat”.
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: doina la data: 03/21/2017 7:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua
Va rog sa-mi spuneti daca din programul dvs rezulta si punctajul pentru pensia supimentara?
Re: calcul punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 03/22/2017 5:03am
Programul de pe site-ul nostru calculeaza automat punctajul pentru contributia la pensia suplimentara inainte de aprilie 2001 si il include in punctajul anual realizat pe care il puteti gasi facand click pe butonul „Datele introduse” existent pe oricare pagina anuala de date.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1