Subiect "pensie" Deschis de Mihai Dan la data: 03/13/2017 9:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Mihai Dan la data: 03/13/2017 9:44am
Gen:M
Data nasterii:03.09.1970
Stagiul de cotizare:23 ani, politie operativ
Alte date:5 ani grupa II, 1 an armata, 6 luni scoala militara
Intrebare:Pot beneficia de pensie militara .
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 03/14/2017 4:33am
Nu ati precizat daca in prezent sunteti cadru militar activ
Conform legii pensiilor 223/2015 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie de serviciu pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 03 septembrie 2030 la varsta standard de pensionare de 60 ani daca va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 25 ani
Aveti dreptul la pensie de serviciu anticipata la varsta de 55 ani, daca va completati stagiul de cotizare cu 6 luni si realizati un stagiu de cotizare total de 25 ani si daca sunteti trecut in rezerva sau au incetat raporturile de serviciu ca urmare a reorganizarii unitatii sau ca urmare a clasarii ca inapt sau apt limitat pentru serviciu militar, din punct de vedere medical.
Stagiile de cotizare in grupele de munca se iau in calculul pensiei de serviciu pentru limita de varsta, la reducerea varstei de pensionare in cazul trecerii in rezerva, insa in cazul dv pentru stagiul de cotizare de 5 ani lucrat in gr II nu beneficiati de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este mai mic de 6 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1