Subiect "spor sambata si duminica" Deschis de Camelia SCHEAU la data: 03/13/2017 1:13pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/13/2017 1:13pm
Intrebare:
In adeverinta privind sporurile eliberata de societatea unde am lucrat, este mentionat , alaturi de spor vechime , spor de fidelitate SI UN spor pentru lucru sambata si duminica"-25%
In aceasta adeverinta se mai mentioneaza:aceste sporuri se includ in baza de calcul a pensiei, sunt purtatoare de CAS SI SUNT CALCULATE in functie de salariile tarifare de baza inscrise in carnetul de munca. Se mai precizeaza DE ASEMENEA ca aceste sporuri sunt acordate cf legii 49/1992 si a Contractlui Colectiv de Munca.
ESTE LUAT IN CONSIDERARE ACEST SPOR PENTRU SAMBATA SI DUMINICA LA CALCULUL PENSIEI ?
Re: spor sambata si duminica
Scris de: la pensie la data: 03/14/2017 3:57am
Nu este prea clara precizarea privind aplicarea sporului de 25 %. Noi presupunem ca acest spor nu se aplica intregului salariu ci numai sumelor castigate in zilele de sambata si duminica sau in sarbatorile legale. In acest caz acest spor nu intra in baza de calcul a punctajului pensiei.
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/14/2017 9:33am
In adeverinta scrie ca se aplica salariului tarifar de baza inscris in carnetul de munca.
In situatia in care s-ar fi calculat doar pentru zilele de sambata si duminica cred ca s-ar fi specificat acest lucru.
Ce anume considerati ca nu e clar ?

Cu multumiri,
Camelia SCHEAU
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/14/2017 9:53am
Doresc sa mai adaug urmatoarea remarca din adeverinta si anume ca "sporurile prezentate mai jos sunt calculate in functie de salariile tarifare de baza inscrise in carnetul de munca"
Mai jos sunt prezentate sporul de vechime , spor de fidelitate si spor pentru lucru sambata si duminica.
Deci toate sporurile au acelasi mod de calcul (sunt toate incluse in aceiasi categorie). Si asa a si fost in realitate, altfel pentru lucrul de sambata si duminica se platea cel putin in plus 100 % din salariul cuvenit pentru aceste zile.
As vrea sa stiu daca sunteti in continuare de aceiasi parere ca nu se ia in calcul si ca nu e clar precizat.
Va multumesc pentru raspunsuri, oricum, chiar daca nu coincid parerile.
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/14/2017 10:13am
Dumneavoastra presupuneti ca se aplica doar sumelor castigate sambata si duminica.Care sume , de unde rezulta ca sunt niste sume aferente zilelor de sambata si duminica? in carnetul de munca salariul inscris se refera la zile lucratoare.Nu se specifica nicaieri un venit in zilele de sambata si duminica inafara de aceste sporuri aplicate salariului lunar.
Cu multa stima si multumiri!
Re: spor sambata si duminica
Scris de: la pensie la data: 03/15/2017 8:46am
Regretam dar nu noi am produs atata confuzie .
Cititi mesajele dv si veti gasi expresia „ SI UN spor pentru lucru sambata si duminica” si deorece nu cunoastem un spor cu caracter permanent acordat conform legii 49/1992 pentru orele lucrate sambata si duminica am presupus ca va referiti la plata suplimentara pentru orele lucrate sambata si duminica.
In sporurile cu caracter permanent acordate conform legii 49/1992 exista un spor cu caracter permanent numit „ Spor pentru lucru sistematic peste program" care se aplica salariului tarifar pentru cei care nu au lucrat in ture si au realizat ore suplimentare, indiferent de ziua saptamanii, fara a fi platite.
In concluzie avem mari rezerve ca acest spor al dv va fi acceptat de functionarii casei de pensii.
Daca vreti sa lamuriti aceasta problema adresati-va direct la ghiseul Casei de pensii.
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/17/2017 2:50am
la pensie :
Regretam dar nu noi am produs atata confuzie .
Cititi mesajele dv si veti gasi expresia „ SI UN spor pentru lucru sambata si duminica” si deorece nu cunoastem un spor cu caracter permanent acordat conform legii 49/1992 pentru orele lucrate sambata si duminica am presupus ca va referiti la plata suplimentara pentru orele lucrate sambata si duminica.
In sporurile cu caracter permanent acordate conform legii 49/1992 exista un spor cu caracter permanent numit „ Spor pentru lucru sistematic peste program" care se aplica salariului tarifar pentru cei care nu au lucrat in ture si au realizat ore suplimentare, indiferent de ziua saptamanii, fara a fi platite.
In concluzie avem mari rezerve ca acest spor al dv va fi acceptat de functionarii casei de pensii.
Daca vreti sa lamuriti aceasta problema adresati-va direct la ghiseul Casei de pensii.
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/17/2017 2:53am
Am scris exact cum scrie in adeverinta.

Multumesc pentru raspunsuri !
Camelia SCHEAU
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/18/2017 3:48am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
In Legea 49/1992 la sporuri permanente se specifica:
"alte sporuri cu caracter permanent prevăzute de legislaţia specifică fiecărui domeniu de activitate sau prevăzute în contractele colective şi individuale de muncă."
Nu e posibil ca acest spor calculat in functie de saalriu sa fie inclus in aceasta categorie ?
Re: spor sambata si duminica
Scris de: la pensie la data: 03/19/2017 10:39am
Este posibil dar din pacate aceasta includere nu o faceti nici dv si nici noi ci un functionar de la Casa de pensii care nu are bunavointa noastra.
Re: spor sambata si duminica
Scris de: Camelia SCHEAU la data: 03/20/2017 2:20am
Multumesc f mult pentru raspunsuri !
Camelia SCHEAU
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1