Subiect "pensie antcipata" Deschis de manea ortansa la data: 03/14/2017 9:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie antcipata
Scris de: manea ortansa la data: 03/14/2017 9:57am
Gen:femini
Data nasterii:31.03.1959
Stagiul de cotizare:34 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:cu cat sunt penalizata daca ies la pensie in aprile 2017.mentionez ca am 8 ani si 5 luni de gr.II a de munca,echivalent 1 an si 6 luni reducerea virstei de paensionare .
multumesc
Re: pensie antcipata
Scris de: ioana la data: 03/14/2017 10:08am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
penalizarea este de 7.35% pana in ianuarie 2019 cand indepliniti conditiile pentru pensionare la limita de varsta
Re: pensie antcipata
Scris de: la pensie la data: 03/15/2017 10:34am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 31 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiul in grupa II a fost echivalat cu grupa “conditii deosebite”
Pentru stagiul de 8 ani si 5 luni in gr II aveti dreptul la un stagiu aferent grupelor de munca de 2 ani care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 9 luni.
Pentru stagiul de cotizare de 8ani lucrat in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 10 luni adica in 31 ianuarie 2019.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului. Daca cereti pensie anticipata partiala in 01 aprilie 2017 diminuarea va fi de 5,5 %.
Calculul facut de doamna Ioana a fost facut pentru iesirea la pensie in 30 aprilie 2017 fara a lua in calcul stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Eroarea poate fi justificata si de faptul ca nu ati precizat daca stagiul de cotizare de 34 ani si 9 luni include sau nu stagiul de cotizare suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Noi am luat in calcul ca nu il include.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1