Subiect "pensie anticipata" Deschis de Ionescu la data: 03/14/2017 1:52pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: Ionescu la data: 03/14/2017 1:52pm
Gen:F
Data nasterii:02.01.1959
Stagiul de cotizare:din 06.03.1978 pana in prezent
Alte date:concediu medical 2 luni consecutive, in 2012
Intrebare:Cand pot beneficia de pensie anticipata fara penalizare? Multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/15/2017 11:21am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 02 mai2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioada de concediu pentru incapacitate de munca se asimileaza cu stagiul de cotizare numai daca s-a datorat unui accident de munca sau unei boli profesionale. Noi am luat in calcul ca s-a datorat unei boli obisnuite si nu l-am luat in calculul stagiului de cotizare si in aceste conditii acum aveti stagiul de cotizare de 38 ani si 10 luni.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, daca va completati stagiul de cotizare cu cca 6 luni si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 4 luni fara a lua in calcul concediile pentru incapacitate de munca daca acestea s-au datorat unei boli obisnuite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1