Subiect "revizuire" Deschis de jurj gheorghe la data: 03/15/2017 6:10am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
revizuire
Scris de: jurj gheorghe la data: 03/15/2017 6:10am
Gen:m
Data nasterii:05 aprilie 1960
Stagiul de cotizare:29 ani 9 luni 22 zilr
Alte date:pensioner invaliditate grad 1cu certificat de handicap permanent ( deci nerevizuibil)
Intrebare: de ce nu pot fi si la pensie nerevizuibil . Menționez ca in octombrie 2016 m-i s-a facut ancheta de la Comisia de epertiza si am primit rezizuire pentru 2 ani. Cand pot primi nerevizuibil si in ce condiții. Mulțumesc frumos.
Re: revizuire
Scris de: la pensie la data: 03/16/2017 5:27am
Criteriile de incadrare in gradele de handicap sunt diferite de criteriile de incadrare in gradele de invaliditate. Este adevarat ca starea de handicap influenteaza capacitatea de munca insa in unele cazuri aceasta influenta este mai mica.
Criteriile de acordare a statutului de nerevizuibil in cazul celor incadrati in cele 3 grade de invaliditate sunt stabilite prin art 79 alin (1) dinlegea pensiilor 263/2019 si sunt urmatoarele :
a) Prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca (indiferent de varsta).
b) Au implinit varsta standard de pensionare prevazuta de lege (in cazul dv 65 ani).
c) Au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiul complet de cotizare (in cazul dv 35 ani fara a lua in calcul perioada in care ati beneficiat de pensie de invalditate)
In privinta acestor criterii dv nu le indepliniti pe cele de la punctele b) si c) iar cele de la punctul a) se stabilesc numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si REcuperarea Capacitatii de Munca.
Re: revizuire
Scris de: jurj gheorghe la data: 03/16/2017 8:01am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: revizuire
Scris de: jurj gheorghe la data: 03/16/2017 8:02am
Gen:m
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Mulțumesc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1