Subiect "Lucru strainatate" Deschis de Adriana B. la data: 06/06/2008 5:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Lucru strainatate
Scris de: Adriana B. la data: 06/06/2008 5:35am
Gen: Feminin
Data nasterii: 20.12.1958
Stagiul de cotizare: 16
Alte date:
Intrebare: Daca lucrez in strainatate (Italia) cu acte, anii acestia de munca imi vor fi luati in considerare la iesirea la pensie? Si trebuie sa fie un numar minim de ani pentru a fi luati in considerare, sau nu conteaza? Poate fi 1, 2 sau 5?
Ve multumesc.
Re: Lucru strainatate
Scris de: la pensie la data: 06/06/2008 7:09am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in Romania in decembrie 2018 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul de „Calcul al varstei de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Asiguratii care lucreaza in doua sau mai multe tari din UE (cu care Romania are conventii de reciprocitate) si cotizeaza la fondurile de pensii din tarile respective pot cumula aceste perioade (nu este conditionata perioada daca se indeplineste perioada minima). Deschiderea dreptului la pensie poate fi facut la oricare din organele competente din tarile respective cu depunerea actelor doveditoare pentru activitatea in tara respectiva si in celelalte tari. Dialogul si schimbul de informatii cade in sarcina organului la care au fost depuse actele iar drepturile se calculeaza separat si se cumuleaza.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1