Subiect "La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am" Deschis de Iacovache Mioara la data: 03/16/2017 5:49am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: Iacovache Mioara la data: 03/16/2017 5:49am
Gen:feminin
Data nasterii:04.07.1958
Stagiul de cotizare:aprox 37 ani si 8 luni
Alte date:
Intrebare:La ce data ma pot pensiona anticipat partial, fara penalizare:anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am exat
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: la pensie la data: 03/16/2017 9:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut atunci.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 2 luni.
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: radu viorica la data: 03/18/2017 8:40am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 04 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut atunci.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, atunci cand realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 2 luni.
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: radu viorica la data: 03/18/2017 8:51am
nascuta 6 .08 .1967. la ce data ma pot pensiona.la data 17 mai 1986 am inceput sa lucrez
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: Barcan vasile la data: 03/18/2017 1:20pm
Gen:m
Data nasterii:05 12 1957
Stagiul de cotizare:37 de ani
Alte date:grupa a 2
Intrebare:dacă am cotizat 37 de ani nu pot ieși anticipat anula acesta, am avut și gr 1 dar cei de la serviciu nu vor sa îmi recunoască ani lucrați cu gr 1 a-și vrea sa știu cum sa procedez, colegi de ai mei cu același loc de munca aducă strungari meserie care o practica și în prezent au ieșit la pensie de 10 ani a-și dori sa știu ce trebuie sa mai fac ! Va mulțumesc cu stima și respect barcan Vasilica
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: la pensie la data: 03/19/2017 10:03am
Pentru Barcan Vasile
Grupa de munca nu se acorda dupa meserie ci dupa conditiile de la locul de munca. Deci in aceiasi intreprindere un strungar care lucreaza in conditii grele de munca la una din sectii poate fi incadrat in grupa I de munca si alt strungar care lucreaza in alta sectie unde conditiile de munca sunt mai usoare nu este incadrat in grupa I de munca.
Numai in cazul in care aveti colegi cu aceeasi meserie care au lucrat in acelasi atelier cu dv si in aceeasi perioada, aveti dreptul sa cereti sa vi se recunoasca grupa de munca.
Lista cu locurile de munca incadrate in grupele de munca se stabileste de conducerea unitatii in acord cu sindicatele.
Pentru lamuriri suplimentare, daca sunteti membru de sindicat, cereti lamuriri la sindicat si daca considerati ca sunteti neindreptatit puteti deschide o actiune in justitie (la tribunal) impotriva intreprinderii in care lucrati si justitia va stabili cine are dreptate, dv sau intreprinderea.
Re: La ce data ma pot pensiona anticipat partial fara penalizare, adica anul,luna si cati ani de munca trebuie sa am
Scris de: la pensie la data: 03/19/2017 10:31am
Pentru Radu Viorica
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 august 2030 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata, la varsta de 58 ani adica in data de 06 august 2025 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare cu 4 ani si 2 luni si realizati stagiul complectat de cotizare. Diminuarea depinde de data la care o cereti si de stagiul de cotizare avut la data depunerii dosarului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1