Subiect "trecere la pensie limita varsta" Deschis de Stanescu R la data: 03/16/2017 7:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
trecere la pensie limita varsta
Scris de: Stanescu R la data: 03/16/2017 7:59am
Gen:F
Data nasterii:8.05.1957
Stagiul de cotizare:36 ani, 1 luna, 25 zile
Alte date:pensionare invaliditate, neoplasm in 2009
Intrebare:
in decizia de pensionare am trecute urmatoarele date:
Total stagiu de cotizare realizat: 36 ani, 1 luna, 25 zile care include:
a)grII = 6 ani, 6 luni, 28 zile
b)conditii normale= 26 ani, 5 luni, 23 zile
c)stagiu asimilat = 1 an, 7 luni, 4 zile
d)stagiu aferent gr. II 1 an, 6 luni
e) punctaj: 1,86102
Am inteles ca se reduce varsta de iesire la limita de varta cu 1 an. Prin urmare din feb.2017 ar trebui sa se transforme pensia de invaliditate in pensie de limita de varsta.
Ce inseamna acest fapt?.
1. Voi primi o alta decizie de pensionare cu pensia recalculata?
2. Trebuie sa ma duc la casa de pensii ...sau primesc o alta decizie cu recalcularea prin posta?
3. Recalcularea pensiei poate fi mai mare sau mai mica?
Re: trecere la pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 3:15am
Calculul dv privind data de iesire la pensie pentru limita de varsta este corect. Pentru stagiul de cotizare de 6 ani lucrat in gr II de munca asimilata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta incepand cu 08 februarie 2017.
La trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta pensia va fi recalculata din oficiu (fara cerere) si vi se va emite o noua decizie.
Totusi daca decizia va intarzia mai mult de 3 luni este recomandat sa depuneti o cerere prin care sa anuntati Casa de pensii ca aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta.
Prin recalculare pensia dv va creste si avand datele necesare am riscat un calcul si presupunem ca prin recalculare punctajul mediu al pensiei dv va fi 1,97132 puncte.
Re: trecere la pensie limita varsta
Scris de: Stanescu R la data: 04/19/2017 10:59am
Gen:F
Data nasterii:8.05.1957
Am citit raspunsul dumneavoastra.
Pana la aceasta data, nu am primit nimic de la casa de pensii referitor la trecerea la pensie pentru limita de varsta (cu reducerea de 1 an pentru grupa 2 de munca).
Am fost la ei si mi-au spus ca trebuia sa fac cerere, deoarece nu se mai calculeaza din oficiu (desi in lege se spune altceva, dca nu s-o fi schimbat intre-timp...).
Rugamintea mea la dvs. este daca puteti sa imi spuneti cum se calculeaza ,,recalcularea,,.
Drepturile mele de pensie pentru ivaliditate au fost stabilite incepand cu 01.08.2009. In toata perioada, singura modificare a pensiei a fost datorata maririi valorii punctului de pensie (punctajul ramanand acelasi).
Dorec sa stiu, plecand de la informatiile din decizia initiala, la ce date trebuie sa fiu atenta cand voi primi urmatoarea decizie (deoarece cand eram la ghiseu, era o persoana care depunea contestatie pentru ca recalcularea spunea ea, dupa ce ca a primit-o dupa 6 luni, mai era si eronata).
Re: trecere la pensie limita varsta
Scris de: la pensie la data: 04/20/2017 1:48am
Pensia dv se va recalcula adauganduse perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate asemanator unui angajat care pe aceasta perioada ar fi lucrat si ar fi avut salariul egal cu pensia de invaliditate pe care ati primit-o dv.
La noua decizie de pensionare trebuie sa verificati urmatoarele :
-La stagiile de cotizare se completeaza in plus la stagiul de cotizare asimilat perioada pensiei de invaliditate de 7 ani,6 luni si 7 zile
- Punctajul total anual creste cu cca 3,39173 puncte si ajunge, dupa calculele noastre, la 60,61809 puncte.
- Punctajul mediu al pensiei creste cu cca 0,1103 puncte si ajunge, dupa calculele noastre, la 1,97132 puncte.
- Valoarea pensiei creste cu cca 101 lei si ajunge, dupa calculele noastre, la 1809 lei.
- La prima pensie marita ar trebui sa primiti din urma marirea de 101 lei incepand cu luna februarie 2017 (pentru luna februarie ar trebui sa primiti numai 75 lei).
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1