Subiect "Obtinere venituri pensionare anticipata" Deschis de Dinca Ionel la data: 03/16/2017 9:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Obtinere venituri pensionare anticipata
Scris de: Dinca Ionel la data: 03/16/2017 9:19am
Gen:M
Data nasterii:14.12.1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:[b]Intrebarea mea este daca se pot obtine venituri din activitati profesii liberale (expert contabil)dupa pensionarea anticipata/anticipata partiala, in sensul prevederilor Art.118,si art.6 alin 1, punctul IV lit c precum si art.114 din L.pensiilor.Va multumesc frumos.

Cu stima
I.Dinca[/b]
Re: Obtinere venituri pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 4:35am
Intrebarea este formulata gresit. Raspunsul la intrebare este ca puteti obtine asemenea venituri insa ce venituri puteti obtine pentru ca sa nu se suspende pensia
Conform art 118 alin (1) din legea pensiilor 263/2010 puteti cumula pensia anticipata sau anticipata partiala cu venituri realizate, ca persoana fizica autorizata sa desfasoare activitati economice, daca pentru acestea nu trebuie sa platiti contributie de asigurare sociala (CAS). Conform art 6 alin (1) IV din aceeasi lege a pensiilor si din experienta dv stiti ca pentru aceste venituri platiti CAS daca veniturile anuale castigate depasesc 4 salarii medii brute utilizate la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat care in anul 2017 a fost stabilit la 3131 lei.
In concluzie daca din activitatea de persoana fizica autorizata castigati in anul 2017 un venit mai mic de 3131 lei puteti cumula pensia anticipata sau anticipata partiala cu acest venit iar daca venitul anual este mai mare pensia se suspenda conform art 114 din legea pensiilor
In aceste conditii daca decideti sa cumulati pensia cu venitul castigat din activitatea de persoana fizica autorizata sa urmariti riguros veniturile pentruca in cazul depasirii se retine ca necuvenita pensia pe o perioada anterioara mai mare de 1 an.
Re: Obtinere venituri pensionare anticipata
Scris de: Ionel Dinca la data: 03/17/2017 7:55am
Gen:
Data nasterii:1959
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Legat de concluzia dvs.de mai jos,
"In concluzie daca din activitatea de persoana fizica autorizata castigati in anul 2017 un venit mai mic de 3131 lei puteti cumula pensia anticipata sau anticipata partiala cu acest venit iar daca venitul anual este mai mare pensia se suspenda conform art 114 din legea pensiilor"
Va rog sa faceti precizarea daca venitul de 3131 lei de mai sus inseamna 3131 inmultit cu 4 adica 12.600Lei/an se pot cumula cu pensis anticipata /anticipata partiala sau efectiv doar 3131 lei/an.?
Multumesc inca odata.
Cu stima
I.Dinca
Re: Obtinere venituri pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 03/17/2017 9:29am
Aveti dreptate am facut o eroare salariu mediu brut lunar utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat care in anul 2017 a fost stabilit la 3131 lei iar limita pentru care se plateste CAS in cazul veniturilor anuale obtinute de persoanele fizice autorizate este de 4 salarii. Deci raspunsul corect de mai sus este :
In concluzie daca din activitatea de persoana fizica autorizata castigati in anul 2017 un venit mai mic de 12524 lei puteti cumula pensia anticipata sau anticipata partiala cu acest venit iar daca venitul anual este mai mare pensia se suspenda conform art 114 din legea pensiilor
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1